![](/uploads/media/fa/9f/fa9f2842f4bedd745e58c87685897134_orig_thumb.jpg)
18 липня в історії Тернопільщини
![18](/uploads/media/ff/e6/ffe61fa759725c7e119d4e724315e81f_orig.jpg)
Цього дня народилися:
інженер, господарник Юрій Болюх (1946 р., с. Товстолуг, нині Тернопільського району)
військовик, полковник Олександр Вигонний (1957 р. н., с. Нападівка Лановецького району)
![вигонний](/uploads/media/42/3d/423d971f908016dbcb2fc6c7159d675a_orig.jpg)
бібліотекар-бібліограф, громадський та культурний діяч, директор Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки Василь Вітенко (1960 р. н., м. Теребовля)
![вітенко](/uploads/media/fc/75/fc7579d662fd86c5242b90ddd7e8aeb8_orig.jpg)
поет, журналіст Іван Горбатий (1934 р., с. Заруддя, нині Збаразького району – 02. 07. 1990 р., м. Тернопіль)
![горбатий](/uploads/media/54/47/5447c09de2d90207b377af3b04385c24_orig.jpg)
правник, суддя Лілія Катеринчук (1963 р. н., м. Бучач)
![катеринчук](/uploads/media/16/36/1636yz60c013deea817871e85b712225_orig.jpg)
актриса, громадська діячка Марія-Магдалина Лисяк (1916 р., м. Монастириська – 24. 09. 2004 р., США)
польський актор, режисер, літератор Тадеуш Ломніцький (1927 р., м. Підгайці – 22. 02. 1992 р., м. Познань, Польща)
![ломніцький](/uploads/media/43/9a/439a6553f766bf421880eceafcddbfdb_orig.jpg)
графік, живописець Григорій Миколишин (1925, м. Малин, нині Житомирської області – 04. 12. 1991 р., м. Тернопіль)
![миколишин](/uploads/media/36/8d/368d53yz0fd189828a79201fb528a05d_orig.jpg)
самодіяльний режисер, актор, заслужений працівник культури УРСР Василь Скрип’юк (1928 р., с. Потуторів, нині Шумського району – 11. 11. 2005 р., м. Кременець)
![скрипюк](/uploads/media/1c/24/1c2466db9df020d1c1fb031022acf00c_orig.jpg)
художник, дизайнер Юрій Цуприк (1958 р. н., с. Качанівка Підволочиського району)
![цуприк](/uploads/media/e7/bc/e7bc60d95372fa64518b23b28b6e49a4_orig.jpg)
доярка, громадська діячка, Герой соціалістичної праці, депутат Верховної Ради УРСР (1975–1990 рр.) Ганна Юрчишин (1941 р., с. Лисівці, нині Заліщицького району).
Цей день в історії Тернопілля:
1539 р. – польський король Сиґізмунд І на подання власника міста Міколая Вольського повторно надав місту Підгайці маґдебурзьке право, підкресливши у цьому документі, що “прастаре руське місто він переводить із права руського і польського на право німецьке”. Також цього ж дня у 1785 р. статус містечка отримав Звенигород, нині с. Бучацького району.
Після боїв під містечком Хоростків і Винявкою (тепер с. Хмелівка Теребовлянського району) 18 липня 1809 р. австрійський корпус підписав акт капітуляції («наполеонівська» доба). Після невдалих спроб П. Стжижевського заволодіти Станиславовом (нині Івано-Франківськ) і боїв із фельдмаршалом Мерфельдтом цей епізод польсько-австрійської війни 1809 р. завершився перемир’ям.
1902 р. – в с. Стінки Бучацького району відбувся хліборобський страйк.
1918 р. – збройні сили УНР зібралися в трикутнику Галичини між лініями Устечко – Ягольниця від заходу, Збризь-Чорнокінці-Шманьківчики від півночі й річки Збруч від сходу. Частина 1 корпусу - в Борщові, частина 2 корпусу - в Заліссі.
16–18 липня 1919 р. Українська Галицька Армія (40–45 тисяч стрільців) перейшла Збруч і в м. Кам’янець-Подільський (нині Хмельницької області) об’єдналася з Армією УНР. Біля Гусятина через річку переправилися бригади 1-го корпусу, на Борщівщині поблизу містечка Скала (нині смт Скала-Подільська) – ІІ-го, в селах Кудринці та Нівра, підірвавши рештки військового майна на залізничній станції с. Гермаківка, – бригади ІІІ-го корпусу.
1920 р. – у Копичинці вступили частини Червоної армії, однак через два місяці польські війська вибили їх із міста.
1938 р. – розпочався страйк робітників фільварку у с. Кутківці, нині мікрорайон Тернополя.
1940 р. – президія Тернопільського облвиконкому, розглянувши питання “Про хід ремонту обласного Українського Державного Драматичного театру ім. Івана Франка”. У прийнятій з цього приводу постанові піддано критиці начальника відділу мистецтва облвиконкому за те, що не було розпочато ремонт приміщення театру, і зобов’язано зробити це ще до 5 серпня 1940 року. При цьому пояснення про відсутність коштів до уваги взято не було.
1941 р. – радянські війська залишили з боями Теребовлю.
1944 р. – від нацистської окупації на Тернопільщині звільнено села Беримівці, Годів, Зелена.
1944 р. – у с.Криниця Монастириського району одружилися Володимир Цісик та Іванна Лев - батьки відомої співачки українського походження Квітки Цісик.
1990 р. – депутати Тернопільської міської ради, під час ІІ сесії першого демократичного скликання, прийняли рішення «Про архітектурно-монументальне оформлення міста», яким передбачено демонтувати в місті пам’ятники Леніну, Марксу, Горькому, Затонському та Галану, символи радянського мілітаризму.
В Україні сьогодні немає професійних та релігійних свят.
Міжнародний день Нельсона Мандели (Nelson Mandela International Day) заснований Генеральною асамблеєю ООН в листопаді 2009 року і відзначається щорічно 18 липня. Нова дата в календарі міжнародних свят з'явилася в знак визнання внеску колишнього президента Африки у справу миру і свободи.
![мандел](/uploads/media/ef/13/ef13b3c9a8a03ae17f69c6807398052f_orig.jpg)
Нельсон Роліхлахла Мандела — перший чорношкірий президент Південно-Африканської Республіки. У період існування апартеїду був одним з найвідоміших активістів у боротьбі за права людини, за що 26 років провів у в'язниці. У 1990 році правозахисник був звільнений з ув'язнення, а в 1993-му удостоївся Нобелівської премії миру.
У День Нельсона Мандели в інформаційних центрах ООН та політичних установах всього світу проводяться різні заходи. Організовуються дебати і тематичні читання; проходять покази фільму «Нескорений», присвяченого південноафриканському президенту; влаштовуються концерти етнічної музики; відкриваються фотографічні та історичні експозиції.
![хотдог](/uploads/media/71/7c/717c5786b906ebd66c54fd4eeeb2004d_orig.jpg)
Ніхто достеменно не знає, звідки з'явилося поняття «хот- дога», але відомо, що 1893 був оголошений великим роком «сосиски в булці». Національний день хот-дога (National Hot Dog Day) був офіційно встановлений Торговельною Палатою США у 1957 році. У 1994 році була створена Національна рада хот-дога і сосисок (The National Hot Dog and Sausage Council), що займається вивченням якості продукту, дегустацією і рекламою хот-дога. Традиційно члени ради любителів хот-дога і сосисок проводять змагання з мистецтва приготування хот-догів, проголошуючи 4 основних правила:
Особам, що старші 18 років, не дозволяється поливати хот- дог кетчупом;
Хот-дог в здобній булочці не можна їсти з тарілки, а тільки руками;
Приправу, що залишається на руках, не можна змивати, потрібно облизати пальці;
Ні в якому разі не можна класти хот-дог на витончений порцеляновий посуд, це просто не сумісно з поняттям «хот-дог – національна американська їжа».
Статистика стверджує, що останнім часом споживання хот-догів зросла, і середній американець з'їдає приблизно 60 хот-догів на рік. В День незалежності США американці поглинають приблизно 150 мільйонів хот-догів. Якщо розтягнути цю хот-догів ланцюжок, то можна п'ять разів покрити відстань між Вашингтоном і Лос-Анджелесом.
Іменини сьогодні святкують Анна (Ганна), Варвара, Єлизавета, Кирило, Сергій.