Тамара Коблик

19 грудня в історії Тернопільщини

19

Цього дня народилися:

Камінська Ольга (1958, Тернопіль) — українська співачка (лірико-колоратурне сопрано). Народна артистка України (1999). Дипломант Всесоюзного конкурсу ім. М. Глінки.

Kaminsyka Olyga Ivanivna. O. Kaminsyka. v roli Odetti z operi Boyadera.
Kaminsyka Olyga Ivanivna. O. Kaminsyka. v roli Odetti z operi Boyadera.

Кривецький Микола (1945, с. Гермаківка Борщівського району Тернопільської області — 2005) — український перекладач, есперантист.

Підлісний Зіновій (1936, Білявинці — 22 липня 1999, Львів) — український архітектор, лауреат Державної премії УРСР імені Тараса Шевченка 2011 року (посмертно).

p_dl_sniy_z_no_vasi
p_dl_sniy_z_no_vasi

Цей день в історії Тернопілля:

19 грудня 1937 року - в Харкові органами НКВС СРСР розстріляно педагога, делегата УНРади ЗУНР, уродженця Тернопільщини Теодора Замору.

19 грудня 1937 року - особлива трійка УНКВС Лєнінґрадської области засудила до вищої міри покарання уродженця Тернополя офіцера австро-угорської армії, згодом - УГА, армій УНР і Дєнікіна Семена (Соломона) Ляймберга. В червні 1919 року Ляйнберг був призначений командиром Жидівського пробоєвого куреня Першого Галицького корпусу. Відзначився у боях з поляками. У 1921 р. вступив до більшовицької партії, очолив радіочастину 4-го управління штабу Червоної армії. У 1933 р. засуджений на 3 роки позбавлення волі. Пізніше працював завідувачем радіовузла Бєломоро-Балтійського комбінату, проживав на станції Мєдвєжья Ґора (Карелія, Росія). Знову заарештований 3 жовтня 1937 р.

19 грудня 1939 року - згідно з розпорядженням Ради народних комісарів України було організовано Тернопільський обласний методичний центр народної творчості.

19 грудня 1946 року з у Львові помер співак і  режиссер, уродженець Збаража Ярема Стадник. На професійній сцені з 1921 року.  Працював у Львові:  у театрі товариства «Бесіда»  та в інших західноукраїнських трупах,  в театрах «Криве дзеркало»,  оперети, мініатюр та естради, «Юного глядача» (1922 - 1946).

19 грудня 1961 року - було запалено печі «Бережанського склозаводу», а вже в січні наступного року було виготовлено першу продукцію. З 1993 р. склозавод відкрите акціонерне товариство ВАТ «Бережанський склозавод».

19 грудня 1973 року – у Львові помер український письменник, публіцист, перекладач, мемуарист. Член Спілки селянських письменників «Плуг», уродженець Теребовлянщини Володимир Ґжицький. Воював в Українській Галицькій Армії у чині поручника. Перша повість «Муца» вийшла 1928 р. Невдовзі побачили світ знаменитий роман «Чорне озеро», збірка оповідань «Цісарське право», роман «Захар Вовгура». Ув’язнений за «приналежність до контрреволюційноï організації УВО (Украïнська військова організація) та участь у терористичній діяльності». Відбував заслання у Республіці Комі. У «післятабірний» час Ґжицький написав автобіографічну трилогію «У світ широкий», «Великі надії», «Ніч і день», романи «Опришки», «Кармелюк», автобіографічну повість «Слово честі»; ряд творів для дітей та про природу.

З 2002 року відзначається День адвокатури України. Його святкують щорічно 19 грудня з того часу, коли був підписаний президентський указ про встановлення професійного свята українських адвокатів.

Діяльність адвокатів регламентується законом України «Про адвокатуру». Відповідно до закону, адвокатура є добровільним об'єднанням, головне завдання якого — захищати права і свободи всіх людей, які їм гарантує Конституція. Український адвокат визнаний захисником не тільки громадян своєї країни, але й іноземців, осіб без громадянства та інших членів суспільства.

Завдяки людям, на честь яких було засноване це свято, в країні може вершитися правосуддя. Основна мета адвоката — знайти правду і захистити інтереси підсудного законними і моральними шляхами.

Поява Дня адвокатури пов'язана з бажанням громадськості підкреслити значення цього правозахисного інституту країни для демократичного становлення України, політичної та економічної стабільності в державі.

den_advokatury
den_advokatury

Взимку є чимало свят, яких з нетерпінням чекають дорослі та діти. Цей святковий зимовий час розпочинається 19 грудня, коли відзначається День Святого Миколая.

З історії відомо, що Святитель Миколай жив приблизно в III-IV століттях. У народі його прозвали Миколою Угодником, оскільки він прославився як угодник Божий. Християни вважають, що в цей день відбуваються чудеса.

Микола Угодник творив добрі справи за життя, керуючись своєю сильною вірою в Бога. Помер Святитель Миколай в середині IV століття. Його мощі збереглися нетлінними, вони зцілили тисячі людей. Зараз мощі Миколи Угодника зберігаються в італійському місті Бар, куди були перенесені в 1087 році.

Здавна Микола Угодник вважався захисником всіх дітей. У деяких слов'янських народах вірили і досі вірять, що напередодні свята цей святий приносить усім слухняним дітям подарунки, а неслухняні повинні виправитися і чекати подарунки від Миколая наступного року. Вважається, що малюки знаходять подарунки вранці 19 грудня під подушкою.

4e0c109-10102286-1b108f81
4e0c109-10102286-1b108f81

А ще сьогодні – Міжнародний день допомоги бідним.

Організація Об'єднаних Націй розглядає бідність як «стан тривалої вимушеної відсутності необхідних ресурсів для забезпечення задовільного способу життя».

fact_bednosti
fact_bednosti

Іменини сьогодні святкують Миколи.

Вибір читачів за тиждень

Відео