Тамара Коблик

20 червня в історії Тернопільщини

20

Цього дня народилися:

хірург-офтальмолог, полковник медичної служби Богдан Будиловський (1943 р., с. Рудни­ки, нині Підгаєцького району)

будиловський
будиловський

священник, журналіст Орест Глубіш (1949 р. н., с. Забойки, нині Тернопільського району)

глубіш
глубіш

графік, художник-майстер декоративного мистецтва Микола Дмітрух (1954 р. н., с. Краснопілля, нині Березанівського району Миколаївської області)

дмітрух
дмітрух

поетка, перекладачка, член НСПУ Мирослава Іванців-Барна (1961 р. н., м. Тернопіль)

депутат обласної ради Ольга Заставна (1983 р.н., м. Тернопіль)

Заставна
Заставна

лікар, громадський діяч в Австрії Мстислав Кметь (1909 р., містечко Гримайлів, нині смт Гусятинського району – 20. 06. 1989 р., містечко Гавз, поблизу м. Зальцбурґ, Австрія)

кметь
кметь

підприємець, меценат, громадський діяч в Австралії Роман Кордуба (1920 р., с. Великі Гаї, нині Тернопільського району - 05. 1999, Австралія)

господарник, громадський діяч Іван Крисак (1958 р. н., с. Слов'ятин Бе­режанського району)

крисак
крисак

журналіст, редак­тор, громадський діяч Іван Лоцман (1920 р., с. Новопетрівка, нині Ширяївського району Одеської області – 08. 08. 1979 р., м. Тернопіль)

лоцман
лоцман

діяч, доктор медицини Осип Маланюк (1873 р., с. Стара Ягольниця, нині Стара Ягільниця Чортківського району – 06. 02. 1949 р., м. Ґрац, Австрія)

лікар, громадський діяч Барух Мільх (1907 р., м. Підгайці – 27. 04. 1989 р., м. Хайфа, Ізраїль)

мільх
мільх

публіцист, громадсько-політичний діяч, член ОУН Петро Олійник (1914 р., с. Доброводи, нині Збаразького району – січень 1942 р., Бабин Яр у м. Київ)

тернопільський скульптор Борис Рудий (1948 р., с. Кривовілька, нині Теофіпольського району Хмельницької області - 06.06.2017, м. Тернопіль)

рудий
рудий

дириґент, педагог, художник, заслужений працівник культури УРСР Теодор Хмурич (1931 р., с. Бенева, нині Теребовлянського району – 22. 01. 2014 р., там само)

хмурич
хмурич

музи­кант, діяч культу­ри Іван Чубатий (1960 р. н., с. Малашівці Збо­рівського району)

чубатий
чубатий

історик, краєзнавець Василь Штокало (1974 р. н., м. Тернопіль)

штокало
штокало

педагог, господарник, голова СТОВ «Агро-Лан» Олексій Якобчук (1955 р. н., с. Кудлаївка Шумського району).

якобчук
якобчук

Цей день в історії Тернопілля:

1786 р. – цісарсько-королівське намісництво Австрійської імперії розпорядилося, щоб із Тернополя до містечок Підволочиська та Козлова, а від нього до міст Золочева і Львова розпочали будувати кам’яну дорогу, що відіграла помітну роль у подальшому економічному розвитку Тернополя.

1919 р. – І бригада УСС, яка зайняла с. Жуків, що на Бережанщині, атакувала польські позиції. Перемога у цьому бою дала УГА змогу заволодіти Бережанами. Ця битва – одна з найбільших в історії УГА.

1929 р. – у с. Фащівка Підволочиського району заснували кружок товариства «Сільський господар».

1930 р. – вийшов друком останній 8 номер тернопільської газети «Наша думка».

До 20 червня 1941 року енкаведистами було заведено справи на 468 жителів Вишнівця та навколишніх сіл. Багато патріотично налаштованих жителів почали покидати територію Вишнівеччини і пішли в глибоке підпілля. А більша половина патріотів було заарештовано. До приходу німців комуністична влада розстріляла на Вишнівеччині 286 з жовтня 1939 року по 29 червня 1941 року і ще утримувала в тюрмах 142 заарештованих патріотів.

1943 р. – вояки УПА розбили німецьких нацистів у с. Великі Бережці Кременецького району.

1943 р. – нацисти розстріляли близько 300 євреїв в Копичинецькому лісі на Гусятинщині.

1943  р. – нацисти ліквідували гетто в Тернополі, розстрілявши 500 євреїв у Петриківському лісі. Хворих розстріляли на місці. Інших вбили на площі біля микви. Вкінці акції в місті розмістили оголошення про заборону надання будь-якої допомоги євреям від "арійського населення”.

Станом на 20 червня 1945 року - в західних областях України діяло 156 спецгруп із загальною кількістю учасників 1783 особи. На Тернопіллі найбільшим провокатором був майор держбезпеки Соколов, якого навіть представляли до нагороди золотою зіркою Героя Радянського Союзу.

1945 р. – на Підгаєччині повстанський рій «Лісовики» під командуванням ройового «Дана» визволив три родини села Новосілки від сталінських бандитів, яких хотіли вивезти в Сибір.

Трійця – одне з головних християнських свят. Його відзначають як у православній, так і в католицькій церквах.

Свято прославляє Пресвяту Трійцю – Бога Отця, Бога Сина і Бога Духа Святого. День Святої Трійці ще називають Зеленими святами або П’ятидесятницею.

Трійця у православ’ї входить до числа дванадесятих свят. Вона не має сталої дати святкування, адже нерозривно пов’язана з Великоднем. Відзначається Свята Трійця у неділю, на 50-й день після Світлого Христового Воскресіння. Саме тому у християн східного обряду воно має назву П’ятидесятниця.

Великдень цьогоріч православні християни відзначали 2 травня. Таким чином, Трійця 2021 року припадає на неділю, 20 червня.

Дух Святий, за обітницею Спасителя, зійшов на апостолів у вигляді вогненних язиків, на знак того, що Він дав апостолам здатність і силу для проповіді Христового вчення всім народам

Третя неділя червня є професійним святом для медичних працівників. Дехто зі скептиків поцікавиться — що це за свято таке і ким його затверджено? Насправді день медичного працівника відзначають достатньо давно — з 1980 року. Правда от міжнародним цей день не назвеш — у різних країнах день медика відзначається в різний час і по-різному. Наприклад, є «Всесвітній день охорони психічного здоров'я». Що ж, таке свято нікому не завадить.

День медичного працівника - свято лікарів та пацієнтів

У багатьох країнах світу третя неділя червня вважається Днем батька. Вперше про таке свято заговорили в Сполучених Штатах Америки. У 1909 році під час церковної служби з приводу Дня матері одна жінка — Сонора Смарт — подумала про те, що після передчасної смерті її матері п'ятьох дітей, які були в сім'ї, виховував сам батько.

Сонора дуже хотіла висловити своєму батькові подяку за те, що він зробив для неї. Вона цінувала всі його жертви заради дітей і вважала свого батька Вільяма Джексона Смарта зразком справжнього чоловіка. Саме тому вона звернулася до місцевої влади, запропонувавши заснувати нове свято — День батька. Її підтримала громадськість, і 5 червня, у день народження батька Сонори, було вирішено відзначити це свято вперше. Проте організація заходу затягнулася, тому перше святкування відбулося 19 червня. Поступово його почали відзначати в інших штатах і країнах.

В Україні День батька є офіційним святом, яке щорічно відзначається в третю неділю червня. Відповідний Указ Президента України №274/2019, «З метою створення сприятливих умов для зміцнення інституту сім’ї як основи суспільства і визнання на державному рівні ролі батька у вихованні дітей», було підписано 18 травня 2019 року.

Ініціатором першого Дня батька виступила жінка

Згідно з резолюцією Генеральної Асамблеї, в 2001 році відзначалася п’ятдесята річниця Конвенції про статус біженців 1951 року, і Організація африканської єдності (ОАЄ) погодилася з тим, щоб Міжнародний День біженців відзначався одночасно з Днем африканських біженців - 20 червня.

Біженці - це одна з найбільш гострих проблем сучасного світу

День прапора в Аргентині є офіційним державним святом. Щорічно воно відзначається 20 червня — у день, коли помер дизайнер аргентинського прапора Мануель Белгран.

Подія 20 червня - День національного прапора в Аргентині

А ще сьогодні захисники тварин закликають звернути увагу на проблеми слонів – найвеличніших тварин сучасності. Вперше Всесвітній день захисту слонів в зоопарках (International Day of Action for Elephants in Zoos) був відзначений у 2009 році, тоді ж активісти руху визначили свої основні завдання, головне з яких — звільнення всіх слонів світу з неволі.

Результат пошуку зображень за запитом "Всесвітній день захисту слонів в зоопарках"

Іменини сьогодні святкують Калерія, Марія, Федот, Валерія.

Вибір читачів за тиждень

Відео