20 травня в історії Тернопільщини
Цього дня народилися:
український громадський діяч, меценат Михайло Байрак (1900, с. Гадинківці, нині Гусятинського району -рік імісце смерті невідомі).
співак (бас-баритон), педагог, громадський діяч, заслужений артист УРСР Роман Бойко (1942, с. Скоморохи Тернопільського району);
учасник національно-визвольних змагань, районний провідник ОУН Микола-Мірко Думанський (1915, с. Романівка Теребовлянського району – 22. 11. 1950);
журналіст, громадський діяч Анатолій Ляпін (1949 р, с. Просівці Підволочиського району);
журналіст, публіцист Ганна-Надія Моховик (1957, с. Біла Чортківського району);
громадський діяч, військовик Ярослав Онуферко (1912, м. Тернопіль – 07. 01. 1991, м. Едмонтон, Канада);
депутат міської ради Тернополя Назарій Редьква (1989, м. Тернопіль).
юрист, волонтер Логістичного центру допомоги бійцям АТО Христина Феціца (1984, м. Тернопіль);
Цей день в історії Тернопілля:
20 травня 1699 року - власник Бучача стражник великий коронний Стефан Потоцький (молодший) видав грамоту-привілей для єврейської громади Бучача, в якій визначались права та обов'язки представників цієї етнічної громади міста.
20 травня 1990 року — у Підгайцях відкрито пам'ятник Тарасові Шевченку.
20 травня 2000 року – помер педагог, фольклорист, краєзнавець, літературознавець, композитор і диригент, громадський діяч, уродженець с.Жуків Бережанського району Василь Подуфалий. Видав близько 20 книг. Збирав, упорядковував пісні, писав свої. Досліджував творчість Б. Лепкого.
День науки в Україні відзначається в третю суботу травня. З'явилося свято в 1997 році у зв'язку з підписанням відповідного президентського указу.
Науковий потенціал Україні вважається одним з найкращих в Європі. Українські вчені є авторами безлічі винаходів в різних областях науки. Науково-технічну діяльність регулює закон, прийнятий в Україні в 1999 році.
Особливо почесним це свято є для членів Національної Академії Наук України, яка була заснована в 1918 році. Це одна з найстаріших академій на території колишнього Радянського Союзу.
День науки відзначають співробітники 167 наукових установ, які входять до складу НАН України. Їх наукові досягнення представлені роботами 12740 тисяч висококваліфікованих наукових спеціалістів. За статистикою, в установах, підконтрольних Національної Академії Наук України, зараз працюють близько 35 000 чоловік. Найбільшими регіональними науковими центрами країни є Придніпровський, Донецький, Південний, Західний, Північно-Східний і Кримський центри. Крім того, наукові розробки постійно ведуться в 330 вищих навчальних закладах країни, в яких також проводиться святкування Дня науки.
День Європи в Україні відзначають у третю суботу кожного травня. Вперше заходи, присвячені цьому дню, проводилися в 2003 році.
Основою для появи цього свята стало підписання Декларації Шумана. Цей історичний документ був підписаний 9 травня 1950 року. Тоді в Парижі зібралися представники ряду європейських держав, які вирішили об'єднати свої сили для промислового розвитку та покращення виробництва військової техніки. Це стало фундаментом створення глобальної структури, яка пізніше втілилася в Європейському Союзі. Таким чином, провідні європейські країни змогли уникнути накопичення військового потенціалу один проти одного.
Намагаючись інтегруватися в європейське співтовариство, Україна і почала відзначати День Європи. В Україні свято сприймається як спосіб приєднання до тих цінностей, які дотримуються в ЄС.
Одним з головних місць, де має відбуватися святкування, можна назвати двометровий геодезичний знак, який символізує географічний центр Європи, що знаходиться на правому березі річки Тиса на Закарпатті.
20 травня — Всесвітній день метрології. Це свято знаменує собою підписання «Метричної Конвенції», яке відбулося 20 травня 1875 року. Тоді в Парижі була офіційно створена Міжнародна організація мір та ваг. Конвенцію про її створення підписали представники 17 країн. Серед них були і москалі, оскільки Петербурзька Академія наук стала однією з ініціаторів цього заходу.
Зараз до складу Міжнародної організації мір і ваг входять 50 країн. Всі вони дотримуються стандартів вимірювальних наук, які використовуються в промисловості, медицині, комерційній діяльності та у побутовій сфері.
Приводом для появи цього свята фактично стало прийняття міжнародної системи одиниць вимірювання. У неї включені норми таких мір, як кілограм, метр, одиниця іонізуючого вивчення і електричний опір.
День банківських працівників відзначається в Україні щорічно 20 травня. Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль банківської системи та значний внесок працівників цієї галузі в розвиток економіки держави та забезпечення фінансової стабільності…» згідно з Указом Президента України «Про День банківських працівників» від 6 березня 2004 р. № 316/2004.
Щорічно 20 травня лікарі всього світу, які спеціалізуються в травматології та ортопедії, відзначають своє професійне свято.
Травматологія — мати всіх хірургічних спеціальностей, один з найдавніших розділів клінічної медицини, історія якого налічує багато століть. З початку зародження цивілізації і до сьогодні людство страждає від поранень і каліцтв. Саме готовність лікарів-травматологів прийти на допомогу зберігає життя і здоров’я у випадку банальної необережності чи спланованих пошкоджень.
Щорічно 20 травня своє професійне свято відзначають люди вельми рідкісної професії - перекладачі-дактилологи, або сурдоперекладачі. Всі ці назви відносяться до фахівців, які допомагають глухим і слабочуючим людям розуміти звернені до них фрази і вести діалог з оточуючими.
Іменини сьогодні святкують Антонида, Давид, Йосип, Тадей, Стефан, Сидір.