Давні єврейські надгробки на Тернопільщині використовували як сходи до поліклініки та ...туалету (фоторепортаж)
Понад 20 єврейських надгробків, які десятиліттями служили як сходи, виявлено у смт Залізці під час благоустрою.
– Залозецька селищна рада зініціювала впорядкування об'єктів культурної спадщини на території Залізців та в околицях. Одними із таких є місцеві пам'ятки єврейської культури. Зокрема, це мацеви із кладовища, які в радянський період були використанні як будівельний матеріал і порозкидані територією цілого селища. Також, під час демонтажу сходів біля поліклініки було виявлено і демонтовано понад 20 плит-надгробків, – розповів нашому кореспонденту директор Залозецького краєзнавчого музею, археолог і куратор акції із впорядкування пам’яток історії та культури Василь Ільчишин.
За його словами, за сприяння селищної ради демонтаж старих і встановлення нових сходів фінансує еврейська громада в особі представника організації «Оелей Цадикім» Меїр Габай Ісраел. Крім цих єврейських надгробків, виявлено ще й інші, якими була викладена доріжка та поріг до ...старого туалету.
Як каже Василь Ільчишин, усі плити, за узгодженням із єврейськими організаціями, повернуто на територію єврейського кладовища у Залізцях
Там передбачається зробити інсталяцію цих надгробків, тобто встановлення їх на кам’яних чи бетонних основах, адже за єврейськими звичаями, не можна турбувати землю, де є поховані.
Цього тижня у Залізці прибуде фахівець із Національного заповідника «Замки Тернопілля», яка має розшифрувати окремі фрагменти написів на знайдених плитах.
Довідково. Свого час у тодішніх Заложцях (нині – Залізці ) було дві синагоги, які не збереглися. А перші документальні свідчення про євреїв у містечку датуються 1606 роком. У ХVIII ст. місцевий кагал налічував 300 осіб. Тут жили відомі єврейські духовні провідники. Першим відомим рабином, який мешкав тут наприкінці ХVII ст., був раббі Ісраель бен раббі Яков Зак, який написав книгу «Гілшот Адам мі Ісраель». На початку ХХ ст. рабином став раббі Натан Нета Ляйтер, який написав релігійний трактат «Ме Аґґадот Натан». У Заложцях функціонувала і чисельна хасидська громада.
У 1900 р. в місті мешкало майже 2 400 євреїв із понад 7 300 мешканців. Під час Першої та Другої світових воєн кількість місцевих євреїв у тодішніх Заложцях різко зменшилася.
Фото: Василь Ільчишин