Тетяна Макогон

“Це справа нашого життя”: на виставці у Тернополі можна побачити унікальну колекцію писанок (фото)

Юрій та Леся Цікали займаються писанкарством вже понад 30 років. За цей час вони створили тисячі писанок

Виставка колекції писанок тернопільського подружжя Юрія та Лесі Цікалів діє у обласному художньому музеї в Тернополі. В експозиції – понад 160 художніх робіт, на яких зображені прадавні орнаменти, символіка та авторських розпис. Загалом у доробку майстрів тисячі писанок, виконаних на курячих, гусячих і навіть страусиних яйцях. Про своє писанкове захоплення Юрія і Леся Цікали розповіли  Терену.

Юрій і Леся Цікали, інженери за фахом, захопились писанкарством понад 30 років тому. 

Дружина моя побачила вперше писанки по телевізору. А до того їх не бачила і з таким не зустрічалась. Я їй сказав, що вмію таке писати. А вона мені: “ Як, ти вмієш таке писати?!” А я родом з Львівщини, писанки писали і моя мама, і бабуся, передавали і вчили розписувати яйця із покоління в покоління. І ми разом з дружиною почали писати. Перші писанки давались важко. Та згодом сягли досконалості, – розповідає Юрій Цікало.

Згодом писанкарство стало для подружжя не лише захопленням, а справою життя. Відтоді вони неодноразово представляли свої роботи на виставках не лише в Україні, а й за кордоном.

Дружина моя захопилась цим, ще більше, ніж я. І наше захоплення особливо для неї переросло в життя. На жаль, у мене є проблеми з зором, однак я продовжую писати, проте перейшов на більший візерунок. Зараз дуже захоплююсь трипільським розписом, – розповів Юрій Цікало.

У доробку майстрів є понад 2000 виробів. На виставці в художньому музеї можна побачити лише невелику частину колекції. 

Скільки писанок написано, ми вже не знаємо. Ще може до тисячі й рахували, а потім вже ні. Понад дві тисячі точно, а може зараз і понад три тисячі. Цього вже ніхто не скаже, – зазначає Юрій Цікало.

Юрій та Леся Цікали розписують писанки воском за допомогою пера. Така техніка притаманна Львівщині. А на Тернопільщині писанкарі використовують писачки.

У нас на Тернопільщині фактично ніхто пером не пише, всі пишуть писачками. Але моя мати з Сокальщини, а там всі писали пером. І ми попробували спочатку писачком, потім пером. І зупинились саме на пері, бо ним можна написати дуже тонкі лінії і дрібні візерунки. Також пером можна регулювати розмір ліній. Натиснув на перо – і буде ширша лінія, не натиснув – тонка, – каже Юрій Цікало.

На виставці також представлені писанки, виготовлені у техніці “травлення”. Ця техніка цікава тим, що виконується за допомогою оцтової кислоти. І писанка виходить білою, як мережка. 

Спершу яйця покривають воском і починають наносити малюнок. Цю писанку з візерунком опускають в оцтову кислоту на певний період часу, – пояснює наукова співробітниця обласного художнього музею Оксана Мацьків.  

Виставка писанок подружжя Цікалів діятиме в обласному художньому музеї до 8 квітня.

Основне фото Ірини Дворницької

Фото Терену                  

 

Вибір читачів за тиждень

Відео