Тамара Коблик

18 березня в історії Тернопільщини

18

Цього дня народилися:

польський режисер наукового кінематографу, продюсер, громадсько-культурний діяч Юзеф Аркуш (1921, с.Пронятин - 19 червня 1995, м. Лодзі (Польща).

бандурист-віртуоз, диригент, композитор, педагог Дмитро Губ’як (1982, м. Теребовля);

сотник Легіону Українських Січових Стрільців, отаман (майор) Української Галицької Армії Роман Дудинський (1880, с.Нижчі Луб'янки Збаразького району - 14 липня 1920). З серпня 1914 р. до 1917 р. командував сотнею легіону УСС. У 1914–1916 р. сотня Дудинського відзначилась під час боїв у районі Синьовидного і Маківки у Карпатах; у бою на горі Лисоні біля Бережан (був поранений), над рікою Стрипою. Командант запасного Коша УСС у Станіславові. В 1919 р. командував Коломийською (другою) бригадою УГА, потім 13-ю бригадою УГА. Потрапив у більшовицький полон навесні 1920 р. Перебував у таборі Кожухов під Москвою

науковець, поет, літературознавець, перекладач, видавець Юрій Завадський (1981, м. Тернопіль);

Результат пошуку зображень за запитом "Юрій Завадський"

український шахіст, міжнародний гросмейстер Василь Іванчук (1969, м.Копичинці). Віце-чемпіон світу за версією ФІДЕ 2002 року (у фіналі поступився українцеві Пономарьову). Чемпіон Європи 2004 року. Триразовий переможець супертурніру в Лінаресі. Чотириразовий переможець шахових олімпіад - 1988 та 1990рр. у складі збірної СРСР, 2004 та 2010рр. у складі збірної України. На жовтень 2007 року мав рейтинг ФІДЕ 2787 (друге місце). Найсильніший український шахіст усіх часів, який понад 20 років входив у десятку найсильніших шахістів планети. Рейтинг на березень 2015 року —23-є місце у світі, 1-е в Україні.

VIvanchuk.jpg

лікар, фармацевт Михайло Кучер (1955, с. Жнибороди Бучацького району);

Результат пошуку зображень за запитом "Михайло Кучер"

бібліотекар, книгознавець Роман Луцик (1900, с. Лука, нині Монастириського району – рік смерті невідомий, м. Львів);

педагог, філолог, перекладач, доктор філософії Едвард Фідерер (1846, с.Тудорів (нині - Федорівка) Гусятинського району - 18 листопада 1921, м.Львів).

педагог, учасник національно-визвольних змагань Роман Чайківський (1923, с. Супранівка, нині Підволочиського району – 31. 12. 1990, м. Скраборо, Канада);

секретар Тернопільської міської ради Віктор Шумада (1983 р.)

Результат пошуку зображень за запитом "Віктор Шумада"

Цей день в історії Тернопілля:

18 березня 1921 року - за умовами Ризького мирного договору між Польщею і радянською Росією й Україною територія Тернопільщини залишилась у Другій Речі Посполитій.  У вересні 1921 польський уряд створив на території так званої Східної Малопольщі 6 воєводств, серед них — Волинське і Тернопільське.

18 березня 1994 року - рішенням Тернопільської обласної ради створено: загальнозоологічний заказник місцевого «За Броварем» - розташований між м.Копичинці та селами Яблунів й Увисла Гусятинського району; регіональний ландшафтний парк «Загребелля»  - розташований у м.Тернополі; природоохоронний об'єкт «Зарваницький регіональний ландшафтний парк» - розташований поблизу с.Зарваниця Теребовлянського району, в межах кв. 15­21 лісового урочища «Вишнівчик» Бучацького лісництва Бучацького держлісгоспу, архітектурного комплексу «Зарваниця» та сінокосів Зарваницької сільради; ботанічний заказник місцевого значення «Жеребківський заказник» - розташований поблизу с.Жеребки Підволочиського району.

Сьогодні - День працівника податкової та митної справи України.

Свято встановлено указом Президента України від 11 жовтня 2013 року ураховуючи значну роль органів доходів і зборів у забезпеченні єдності та цілісності податкової і митної політики держави, на підтримку ініціативи Міністерства доходів і зборів України.

День працівників житлово-комунального господарства та побутового обслуговування населення України відзначають щорічно в третю неділю березня. Це свято було засноване ще за часів Радянського Союзу (у 1966 році) і до сих пір не забуте представниками професій, пов'язаних з комунальним сектором і сферою обслуговування.

В 2018 році свято припадає на 18 березня.

Міжнародний день планетаріїв, має „європейське” коріння, вперше воно було проведене в Італії у 1990 році з ініціативи Асоціації італійських планетаріїв. Статус міжнародного День планетаріїв набув у 1994 році, коли його підтримали французькі „храми астрономії”. А вже через рік це свято почали відзначати ще в шести країнах Європи: Бельгії, Чехії, Словенії, Польщі, Україні, Росії.

Мета проведення свята – знайомство суспільства з діяльністю планетаріїв і пропаганда астрономічних знань. Місто проведення – міські планетарії.

До свого професійного свята багато планетаріїв намагаються приурочити прем’єри нових програм, організувати зустрічі з цікавими людьми, різноманітні конкурси і вікторини.

Дата святкування випадає на найближчу неділю до дня весняного рівнодення.

В 2018 році Міжнародний день планетаріїв припадає на 18 березня.

Міжнародний день планетаріїв

Іменини сьогодні святкують Іраїда, Андрій, Костянтин, Кирило, Конон.

Вибір читачів за тиждень

Відео