Дарія Шевченко

Експерти повідомили, коли ранні овочі подешевшають в Україні

Високі ціни на огірки та помідори зумовлені меншою кількістю їх поставок в Україну та зміною маршрутів

Цієї весни через блокування російськими військами українських портів, було зупинено поставки овочів через море. Зараз продукція почала надходити через західні кордони України, однак, вартість такої доставки значно вища і кількість ввезеної продукції менша, ніж зазвичай. Це основні причини росту цін на овочі, зазначає Світлана Литвин, аналітик УКАБ.

Пізніше поступово приєднується пропозиція від тепличних українських господарств, які, щоб зменшити собівартість виробництва продукції, розпочинають процес виробництва наприкінці зими/на початку весни. Надзвичайно великою складовою собівартості виробництва є використання газу або інших альтернативних джерел енергії для обігріву теплиць, вартість яких відчутно зросли за останній рік, і це також позначилося на ціні вирощених цього року овочів,- пише agronews. 

Тепличні господарства розташовані по всій території України. Їх сукупна площа становить 6,4 тис. га, і в 2021 році вони змогли виростити 490 тис. т різних овочів. Беззаперечними лідерами по обсягам вирощування були огірки та помідори (48% та 47% врожаю, відповідно).

За словами експертки, найбільші площі під теплицями знаходяться в Запорізькій (19% всіх площ під теплицями), Херсонській (11%) та Тернопільській областях (11%). І хоча частина територій з великою кількістю теплиць знаходиться під тимчасовою окупацією (Херсонська та Запорізькі області), це не призведе до дефіциту тепличних овочів. Варто врахувати, що зараз зменшений і загальний фонд споживання через значну міграцію українців за кордон через війну в Україні.

Практично повна відсутність імпортних надходжень ранніх овочів та висока вартість газу, що використовується для обігріву теплиць, призвела до доволі високої вартості ранніх овочів в Україні цієї весни. Однак ціни почнуть поступово знижуватися по мірі збільшення пропозицій овочів відкритого ґрунту, – підсумувала Світлана Литвин.

Фото з допису

Вибір читачів за тиждень

Відео