Фізична активність під час війни: поради фахівців
Фізичні заняття профілактують стрес і покращують настрій
Через війну кожен із нас переживає стрес, страх за своє життя і життя близьких. У Центрі громадського здоров’я України рекомендують людям, які зараз перебувають у безпечному місці, відновити заняття спортом, оскільки під час фізичної активності знижується рівень гормону стресу (кортизол).
Регулярна фізична активність має безліч переваг для вашого здоров’я:
- Профілактує стрес і покращує настрій.
- Зміцнює серцево-судинну та дихальну системи.
- Нормалізує рівень холестерину, глюкози у крові й артеріального тиску.
- Зміцнює м’язи, кістки та зв’язки.
- Зменшує ризик травм, зміцнює опорно-руховий апарат, розвиває гнучкість і спритність.
- Поліпшує мозкову діяльність, підвищує постачання кисню до мозку.
- Покращує творчі здібності.
Нижче наведені кілька порад, що допоможуть залишатися фізично активними:
- Робіть короткі активні перерви протягом дня. За 5–10 хвилин активності ви можете зробити прості вправи — нахили тулубу, присідання, відтискання від підлоги, рухи руками й ногами. Хорошим способом підтримати свою активність є танці, ігри з дітьми, прибирання, вправи з м’ячем, обручем, домашні тренажери тощо.
- Знайдіть для себе онлайн-тренування. Тренери найрізноманітніших спортивних практик мають свої онлайн-заняття. Знаходьте відео фізичних вправ, займайтеся з тренером по ZOOM, шукайте однодумців. Будьте обережні при виборі занять, упевніться, що вони вам підходять і ви зможете виконувати їх самостійно.
- Більше ходіть. Навіть у квартирі є можливість прогулятися. Не відмовляйтеся від ходьби, вона допомагає тримати ваші м’язи в тонусі. «Прогулюватися» можна кімнатою за розмовою з подругою чи колегою телефоном, а також на місці, впустивши трохи свіжого повітря в кімнату. Корисною є ходьба сходами вгору.
- Частіше вставайте. У багатьох людей сидячий спосіб життя. Це збільшує ризик розвитку: порушення зору, сколіозу, геморою тощо. Рекомендуємо вставати та витягуватися в повний зріст кожні 30 хвилин. Подумайте, яку частину справ ви б могли зробити стоячи? Це допоможе урізноманітнити робочий час та укріпить здоров’я.
- Розслабляйтеся. Якщо відчуваєте, що нервуєте, зробіть глибокі вдихи та видихи, спробуйте налаштуватися на позитивні думки. Можете заспівати вголос улюблену пісню.
- Усім дорослим рекомендовано мати 30 хв помірної фізичної активності в день. Найважливіше — це розпочати. Якщо вам важко, робіть прості вправи: нахили, присідання, рухи руками та ногами, танцюйте або грайте з дітьми. Навіть звичайні хатні справи можуть стати для вас способом поліпшити своє здоров’я.
Пам’ятайте, найкращі вправи ті, які ви робите! Будьте активними. Бережіть своє здоров’я, – кажуть медики.
Фото з відкритих джерел