![](/uploads/media/19/c1/19c161d31208bea83979a9f530302d86_orig_thumb.jpg)
6 серпня в історії Тернопільщини
![6](/uploads/media/e2/6d/e26d9dd4771c468e8c09f73ec77b55a4_orig.jpg)
Цього дня народилися:
військовик, громадський діяч. Член УВО, ОУН Пантелеймон Бадовський (1889, с. Прошова, нині Тернопільського району – 14. 09. 1942, побл. м. Владивосток, РФ). Від листопада 1918 – сотник УГА, згодом – в Армії УНР. Діяльний учасник “Просвіти”, від початку 1930-х – її голова. Від осені 1939 голова сільради, виступав проти створення колгоспів. 25. 09. 1940 заарештований НКВС;
музикант, журналіст, громадський діяч Зорян Безкоровайний (1973 р., Заліщики. Закінчив ТЕІПО за спеціальністю психологія. З 1992 р. – учасник першого тернопільського україномовного рок-гурту Nameless. У 1991 р. заснував всеукраїнський фестиваль молодіжного мистецтва «Нівроку». Виступав координатором всеукраїнського фестивалю «Рейвах». Ініціатор фестивалю «Тернопільська присутність». Загалом причетний до організації та проведення кількасот мистецьких заходів;
![безкоровайний](/uploads/media/33/f5/33f530637accae4b6f34f4e1616dfd2a_orig.jpg)
танцівниця, балетмейстер, діяч культури Лілія Вельган (1979, с. Байківці Тернопільського р-ну). Від 1998 – артистка балету ансамблю танцю “Надзбручанка” Тернопільської обласної філармонії. Від 2007 – художній керівник хореографічного ансамблю “ГлоріяБай” БК с. Байківці Тернопілького р-ну. Автор понад 20 танцювальних композицій. Записує народні танці;
![вельган](/uploads/media/dd/fb/ddfb6cec41f996cb6b2f1fb5dabb3d12_orig.jpg)
український аграрій і політичний діяч. Академік Національної академії аграрних наук України, доктор економічних наук, професор, 2-й Міністр сільського господарства і продовольства України Павло Гайдуцький (1950, с. Берем'яни, Бучацький район) За результатами наукових досліджень опублікував майже 310 наукових праць, у тому числі майже 50 монографій одноосібних та колективних, книг і брошур. З його участю підготовлено понад 80 методичних рекомендацій і розробок. Підготував 11 кандидатів економічних наук;
![гайдуцький](/uploads/media/7c/ca/7cca5db4c0c1840420bd926ebf411c85_orig.jpg)
співак (лірико-драматичний тенор), Заслужений артист України (2002), провідний соліст Львівського театру опери та балету ім. С. Крушельницької Олексій Данильчук (1946, Тернопіль). Виконавчій манері притаманні яскравість звучання голосу, довершеність художніх образів. Гастролював у Німеччині, Австрії, Італії, Угорщині, Польщі, РФ, Лівані, Франції;
![данильчук](/uploads/media/1c/6b/1c6b35d412ac8650996098407161f1e5_orig.jpg)
драматична актриса Ірина Коссак (Коссакова) (1882, м. Монастириська – 15. 10. 1959, м. Івано-Франківськ) . 1909 закінчила дівочий ліцей у м. Перемишль (нині Пшемисль, Польща). Працювала у театрі т-ва Руська бесіда у м. Львів, пересувних трупах В. Коссака, театрах оперети, «Веселка» Н. Горницького (1935), Артистичне турне Й. Стадника), Станіславському музично-драматичному театрі ім. І. Франка;
![Kossakova Irina Andriivna](/uploads/media/7e/e0/7ee0d230eb6c0a4c88e254167e00dcbf_orig.jpg)
український громадський діяч у Великій Британії, меценат в Україні Василь Панькевич (1918, с. Соколів, нині Бучацького району Тернопільської області). В юнацькі роки брав активну учать у творенні духовного життя села. Був членом товариств «Просвіта», «Луг». У 1943 році вступив в добровольчу Дивізію «Галичина», яка з наближенням фронту відійшла на Захід. У 1947 році його разом з іншими полоненими перевезли до Великої Британії, через 1 рік був звільнений з англійського полону. Співорганізатор створення Союзу Українців Великої Британії, ініціатор численних заходів українців-емігрантів. У 1998, 2001 р. побував у рідному селі. Автор статей у періодиці;
![панькевич](/uploads/media/34/72/34720c4b88eec7e275cdc58f054195a7_orig.jpg)
український дипломат, тимчасовий повірений у справах України в Литовській Республіці, заступник директора Третього територіального департаменту Міністерства закордонних справ України, доцент, кандидат історичних наук Сергій Попик (1970, с. Шишківці Борщівського району);
![попик](/uploads/media/16/45/16456f71f6286eca1873b25ff6d0e84a_orig.jpg)
український спортсмен-рукоборець, тренер, заслужений майстер спорту України, багаторазовий чемпіон України, Європи та світу Андрій Пушкар (1985 р. в м. Кременець);
![пушкар](/uploads/media/a9/37/a9372947810fba64586e3911bd5fd7ea_orig.jpg)
скульптор, член Національної спілки художників України Іван Салевич (1960 р., с. Костільники, нині Виноградне Заліщицького району). Навчався у Вищій мистецькій студії в м. Москва. З 1986 р. учасник Московських молодіжних виставок малою пластикою. З 1987р. живе і працює в Чернівцях. Постійний учасник виставок у Києві, Чернівцях, Івано-Франківську, Рівне, Сучаві (Румунія). Працює в монументальній та станковій пластиці в різних матеріалах. Для його творчості характерне об'ємно-просторове комбінаторне мислення;
![OLYMPUS DIGITAL CAMERA](/uploads/media/6e/85/6e85d3cb112a8cc32096d190fa780876_orig.jpg)
лікар, депутат обласної ради, організатор охорони здоров’я, заслужений лікар України, кандидат медичних наук Любомир Синоверський (1957 р., с. Перерісль Надвірнянського району Івано – Франківської області);
![синоверський](/uploads/media/9f/4e/9f4e8d3508c984914f8ba075c8b6bd10_orig.jpg)
скрипаль, педагог, артист оркестру Ярослав Теленко (1951, м. Тернопіль – 25. 10. 1994, там само, похований у с. Біла Тернопільського р-ну). Артист бригади обл. філармонії, водночас викладач-ілюстратор в музичному училищі. Разом із Ґабріеллою та Романом Теленками учасник (скрипка) тріо обласної філармонії. Концертували, в т. ч. з М. Болотним, на Тернопільщині та ін. населених пунктах України.
Цей день в історії Тернопілля:
1920 р. – з 6 по 16 серпня відбувалося зосередження окремого кінного полку Дієвої армії УНР в районі Монастириська.
1941 р. - оголошення голови Управління м.Тернополя про обов’язкову повинність єврейському населенню носити розпізнавальні знаки.
1945 р. - обласне управління військового комісаріату було передислоковане з Чорткова у м. Тернопіль.
1948 р. – зіткнення ОУН з МВС у селі Підвисоке Бережанського району Тернопільської області
1949 р. – напад боївки ОУН (8 бойовиків) на дільницю «істрєбітєльного батальйона» у селі Деренівка (1-годинний бій, знищені дільничний МВС лейтенант Іванов з жінкою, інструктор політчастини УМВС лейтенант Мішин, боєць ГОГП Голанський, голова колгоспу Баран, спалені сільрада і квартира дільничного.
2015 р. - у Тернопільській області оголошено День жалоби за за Андрієм Мазуром (сержант 128-ї гірсько-піхотної бригади (Мукачеве). Нар. 28 листопада 1975 у с. Налужжя Теребовлянського району. Поранений 9 липня під час обстрілів біля Станиці Луганської. Осколки від фугаса поранили живіт. У місцевому шпиталі йому витягли осколки, але в організм потрапила інфекція. Андрія перевезли до Харківського військового шпиталю, де після трьох тижнів помер 3 серпня 2015 (39 років). Поховали бійця 5 серпня у рідному селі, панахиду відправили більше десятка священиків із різних парафій району).
Сьогодні Всесвітній день боротьби за заборону ядерної зброї. День Хіросіми.
У серпні 1945 року Сполучені Штати скинули атомну бомбу з урановим та плутонієвим зарядами на японські міста Хіросіма і Нагасакі. Переважна більшість загиблих були мирними громадянами. Вибухи в цих містах забрали життя більше ніж 200 тисяч японців.
![хіросіма](/uploads/media/9f/f7/9ff76e476yzb79c8d08175979570f2ae_orig.jpg)
Хіросіма стала вічним символом боротьби проти зброї масового знищення. День Хіросіми почав відзначатися міжнародною спільнотою як Всесвітній день боротьби за заборону ядерної зброї. У самому місті цього дня щорічно проходить церемонія пам’яті. Як постійне нагадування про страшну трагедію в центрі міста залишений незайманим шматочок землі. Біля входу в Меморіальний музей миру розбито парк, де горить вічний вогонь, встановлений перед пам’ятником жертвам бомбардування з написом «Спіть спокійно – помилка не повториться». Щорічний ритуал церемонії включає хвилину мовчання, зграї голубів, скорботні удари поминального дзвону. У Парку миру біля Меморіального музею висить дзвін, напис на ньому свідчить: «Нехай кожен, хто проходить повз, ударить в дзвін, щоб той завжди нагадував нам про загрозу атомної війни».
Нормами міжнародного права стали обмеження ядерних озброєнь, заборона певних випробувань атомної зброї, польотів і плавання літаків, ракет і підводних човнів з ядерними боєголовками на борту. Україна, як неядерна держава проводить політику проти поширення ядерної зброї.
6 серпня відзначається день «Лікарі світу - за мир».
Це міжнародний день, який був запропонований організацією «Лікарі світу за запобігання ядерній загрозі». Він відзначається в річницю дня бомбардування японського міста Хіросіми 6 серпня 1945.
![лікарі](/uploads/media/dc/7a/dc7a5350f16566b53f1fc9b628e29c7b_orig.jpg)
Цей день в певному сенсі є символічним і служить для нагадування про цю людську трагедію, про роль лікарів в боротьбі за мир і в запобіганні війни в цілому. Організація відзначає цей день своєю повсякденною роботою.
Ця організація виникла в 1980 році у Франції в результаті відокремлення від іншої знаменитої міжнародної організації «Лікарі без кордонів». З тих пір великі відділення «Лікарів світу» з’явилися у дванадцяти країнах, включаючи США, Швецію і Нідерланди.
День Повітряних сил Збройних сил України, що відзначається щорічно в першу неділю серпня, встановлений Указом Президента України від 27 червня 2007 року, враховуючи важливе значення ВПС у забезпеченні обороноздатності держави.
А ще сьогодні - День незалежності Ямайки.
Іменини сьогодні святкують Микола, Анатолій, Борис.