Костел святої Клари: незвична святиня минулих століть (фоторепортаж, відео)
На Житомирщині у селі Городківка розташований неймовірно красивий діючий костел святої Клари. Сакральна споруда збереглася ще з 1913 року.
Римо-католицька культова споруда збудована на місці кам'яної каплиці, зведеної ще у 1818 році. Попри численні плани на ескізи, будівництво костелу на місці каплиці почалося лише у 1910 році. Закінчили зведення в 1913-му.
Споруджували храм з цегли й каменю польські майстри та жителі Халаїмгородка і сусіднього села Жерделі під керівництвом будівничого Е. Яблонського і технолога А. Ходака. Костьол відзначався акустикою інтер'єру і мелодією дзвонів. На дзвіниці була оригінальна конструкція з трьох дзвонів, найбільший з яких був вагою 150 кг. Вікна були засклені кольоровими вітражами, посеред святині під стелею висіла кришталева люстра. Прізвища фундаторів святині, будівничого, технолога і пробоща вирізані на камені, який вмурований у стіну.
На жаль, не довго споруда слугувала місцем для богослужінь. У 1935 році Халаїмгородський прихід припинив своє існування. Храм спочатку забрали під сільський клуб. Зняли дзвони, статую Божої Матері біля входу збили з основи та кинули в ставок. У костелі відбувалися виступи учасників художньої самодіяльності, проводились урочисті заходи у дні державних свят, танцювала сільська молодь. Пізніше клубом стало перебудоване приміщення православної церкви, а з костелу зробили колгоспну комору.
Під час Другої світової війни, після встановлення в Халаїмгородку німецької окупаційної влади, релігійне життя приходу було відновлено. Парафію очолив ксьондз Йосиф Козинський, який відіграв велику роль у відкритті храму св. Варвари в Бердичеві.
У 1961 році місцева влада віддала споруду школі під палац піонерів, але з нього зробили колгоспну комору. Культові речі, орган, розписи на стінах було знищено.
У 70-х роках спорудою зацікавився відомий художник І. Я. Стадничук. Він кілька разів змальовував храм і навіть намагався відкрити у ньому свою виставку.
У 1989 році святиня була передана римо-католицькій громаді. За кошти громади проведено ремонт, здійснено перекриття даху, облаштовано приміщення для проведення богослужінь.
Фото Василя Солтиса та з відкритих джерел, відео з відкритих джерел