Віра Олександрович

Рівень охоплення щепленнями від поліомієліту на Тернопільщині складає лише 75,7%

Кампанія зі щеплення дітей від поліомієліту стартувала в Україні сьогодні, 1 лютого. Адже причини для занепокоєння у медиків – серйозні.

Нагадаємо, медичний директор із поліклінічної роботи Тернопільської міської комунальної лікарні Володимир Кучма запевнив, що вакцинацію від поліомієліту внесли у перелік обов’язкових гарантованих державою щеплень.

Брифінг

- Нині на Тернопільщині є 5 455 дітей, які з певних причин пропустили одну чи більше, необхідних до віку, доз щеплення, - уточнює директорка обласного департаменту охорони здоров’я Ольга Ярмоленко. - З батьками цих дітей будуть контактувати сімейні лікарі, адже поліомієліт – це невиліковне захворювання, ліків проти якого не існує. Єдиним і безальтернативним захистом є вакцинація. 

За її словами, держава закупила понад 400 тис. доз необхідної вакцини для покриття загальних потреб і проведення першого етапу імунізації в межах кампанії. Препарат можна отримати безоплатно у свого сімейного лікаря або педіатра, якщо вони працюють у закладі, що має договір із Національною службою охорони здоров'я України (НСЗУ), це підтвердили і в Пресслужбі МОЗ України. 

- За підсумками виконання обсягів щеплень за 2021 р., на Тернопільщині обов’язковою вакцинацією від поліомієліту охопили 75,7% дітей до року, - зауважують медики. - Повний курс щеплень від поліо, яких має бути шість на момент 14-річчя дитини, отримали лише 73,2% дітей. Такі показники є нижчими від загальноукраїнських, що складають 80,1% і 76,1%, відповідно. Для досягнення колективного імунітету необхідно досягти показника в 95% вакцинованих.

У МОЗі наголосили: через низький рівень охоплення щепленнями поліовірус циркулює в країні й загрожує можливою появою невиліковного паралічу у невакцинованої або не повністю вакцинованої дитини. Проведення вже першого етапу дозволить захистити дітей від невиліковного паралічу, у разі якщо вони інфікуються поліовірусом. Це підтвердили у Міністерстві охорони здоров'я. Причому дали відповіді на найактуальніші запитання, що виникають зараз у батьків.

Фото Тернопільської ОДА

Кому треба щеплюватися?

Дітям віком від 6 місяців до 6 років (5 років 11 місяців 29 днів – прим.), які з певних причин пропустили одну чи більше необхідних до віку доз щеплення. Для їх надолуження батькам дитини слід звернутися до педіатра або сімейного лікаря.

Чим щеплюватимуть дітей?

Для І-го етапу кампанії використають інактивовану поліомієлітну вакцину (ІПВ) французького виробництва у монодозних чи багатодозних флаконах. Вона містить неживі віруси поліо усіх 3-х типів. Держава закупила понад 400 тис. доз такої вакцини для покриття загальних потреб і проведення першого етапу імунізації в межах кампанії. 

Вакцина ІПВ запобігає розвитку клінічних проявів інфекції у разі потрапляння поліовірусу до центральної нервової системи, таким чином захищаючи від паралічу. Вакцину вводитимуть внутрішньом’язово у передню поверхню стегна або в дельтоподібний м’яз руки. У сідницю таку вакцину не вводять!

Щеплення від поліомієліту внесли у перелік обов’язкових гарантованих державою щеплень. Їх можна отримати безоплатно у свого сімейного лікаря або педіатра, якщо вони працюють у закладі, що має договір із Національною службою охорони здоров'я України.

Що робити, якщо ви не зробили щеплення вчасно? 

Не потрібно розпочинати серію вакцинації спочатку, якщо була пропущена якась із доз. Незалежно від того, скільки часу минуло. Необхідно ввести дози, яких не вистачає, за графіком з дотриманням мінімальних інтервалів.

Як чинити, якщо вам кажуть, що вакцини немає?

Якщо вам кажуть, що вакцини немає або безпідставно відмовляють від вакцинації, потрібно звернутися до керівника медзакладу. Якщо керівник не може або відмовляється надати необхідну інформацію, зверніться у департамент/управління охорони здоров’я у вашій області. Перевірити актуальні дані щодо наявності вакцин, можна на сайті Центру громадського здоров’я.

Фото зі сторінки Тернопільської обласної державної адміністрації 

Вибір читачів за тиждень

Відео