8 січня: Собор Пресвятої Богородиці. Свято, традиції, прикмети, історія

safe_i-1

Наступного дня після свята Різдва Христового, 8 січня за новим стилем, православний світ відзначає важливе свято – Собор Пресвятої Богородиці. Цього дня Православна Церква з хвалебними і подячними піснями звертається до Богоматері, яка нарoдила Спасителя. Саме тому, що Пресвята Діва є Тією, від якої нарoдився, втілився Спаситель наш Ісус Христос. І встановлено це свято її вшанування відразу після Різдва Господа.

Собором цей день називається тому, що на відміну від окремих свят на честь Пресвятої Богородиці (наприклад, Її Зaчaття, Різдво, Благовіщення та ін.) В даний день відбувається загальне (соборне) святкування й інших осіб, близьких Пресвятій Діві Марії і Господу Ісусу Христу.

Празник Христового Різдва показує величний Божий план відкуплення людського роду. Божий Син з безконечної любови до нас стає малою Дитиною. На Свою Матір Він вибирає Пречисту Діву Марію. Завдяки Пресвятій Богородиці Божі плани могли стати дійсністю. Без Неї не було б Христового Різдва, не було б відкуп­лення. Відомий церковний письменник о. М. Мешлер, роздумуючи про таїнство Христового воплочення і роль в ньому Пречистої Діви Марії, вигукує: «О пречудне і взнесле створіння! В Її руки і серце зложив Бог наше спасення! Без Неї ми не мали б Ісуса, без Неї ми не були б відкуплені. Вона дала свою згоду, і дала її свобідно з безграничної любови до нас... Безпосередній наслідок воплочення для Марії був такий, що Вона справді стала Богородицею. Марія є дійсно Мати Божа якраз тому, що Вона є Мати Христова» (Життя ГНІХ у розважаннях. Т. І, с. 72 і 79).

Східна Церква, маючи на увазі гідність богоматеринства, при­значила другий день Христового Різдва на окреме пошанування гідности Пресвятої Богородиці.

Східна Церква традиційно після великого празника святкує пам'ять тих осіб, які виконували головну роль в подіях празника. У Христовому Різдві на першому місці коло Христа бачимо Пре­святу Богородицю. Тож уже в перших віках вірні разом збиралися наступного дня після Христового Різдва, щоб подякувати Пречистій Діві Марії за те, що дала нам Спасителя та віддати Їй почесть, як Божій Матері. Від того зібрання вірних і сам празник називають зібранням, Собором.

Годі означити, у котрому столітті празник Собору Пресвятої Богородиці ввійшов у загальну практику Церкви. Деякі святі Отці IV ст., як святий Амвросій, блаженний Августин, святий Епіфаній Кипрський і святий Йоан Золотоустий з нагоди празника Христо­вого Різдва у своїх проповідях чествують і почитають Пресвяту Богородицю. Можливо також, що якийсь час празник Собору і пам'ять святого первомученика Стефана святкували в один день, бо щойно в VII ст. вшанування пам'яті святого Стефана перенесено на третій день свят.

Натяк на святкування Собору Пресвятої Богородиці наступного дня після Христового Різдва знаходимо в 79 правилі Шостого Вселенського Собору, що відбувся в Константинополі 691 року.

Традиції свята

Вважалося, що це свято для жіноцтва важливіше, ніж Різдво, оскільки пов’язане з Матір’ю Божою.

В народі вірили, якщо вaгітна жінка чи її чоловік, навіть через крайню потребу, працюватиме в цей день, то у неї нарoдиться дитина з фiзичними вaдaми — шестипала, безпала, або ж зі зрослими пальцями.

В цей день починали колядувати й жіночі ватаги. На Богородицю відвідують бабів, які приймали в них пoлoги, пригощаючи вечерею, а також справляють обіди та пaнaхиди по пoмeрлих (начебто вночі всі нeбiжчики сходяться до храму і їм правлять молитви священики, що також пoмeрли).

У деяких місцевостях на Галичині до сходу сонця запалювали на подвір’ї дідуха, перестрибували через вогонь і переганяли домашніх тварин, оскільки вночі “мають гуляти вiдьми”.

Що можна і чого не можна робити в цей день

У народі 8 січня називають “жіночими кашами”. Це свято пoрoділь і бабoк-пoвитух. В цей день зазвичай займаються столярними роботами. Також 8 січня жінки беруть ложку, ходять в гості і їдять кашу, яку господарі будинку (як правило, родичі та друзі) спеціально готують для такого випадку. У свято часто грають на музичних інструментах, розважаються і веселяться.

Віруючі моляться Святому пророку Давиду, який відомий як покровитель музикантів. Також він допомагає справлятися з гнівом і викорінювати в собі зайву злість. Крім того, раніше вважали, що Давид, граючи на гуслях, своїм співом захищає людину від розбійників і диких звірів, які можуть зустрітися йому на шляху.

Вважається, що в цей день загадкові Святки вступають у свої права. У багатьох будинках тривають святкові посиденьки. Пильна увага – на прикмети і традиції!

Якщо в цей день буде завірюха і мороз, значить, літо буде холодним.

Якщо людина нарoдилася 8 січня, значить, буде хорошим майстром. Їй рекомендується носити діамант як талісман.

Пoвитyхам 8 січня належить дарувати матерію і рушники – “на легку дорогу” прийнятим ними дітьми. Крім того, пoвитyхам приносять частування, що обіцяє дарувальникам щастя, а жінкам – легкі пoлoги.

Малюка в цей день піднімали вище власної голови, щоб він ріс високим, міцним, красивим і здоровим.

В день 8 січня не можна купувати мотузки або вироби з них, оскільки це може призвести до того, що в сім’ї хтось пoвiситься.

Не можна 8 січня готувати і пити кисіль – це до нeбiжчика.

Колядників, які прийшли в будинок, потрібно обов’язково впустити і пригостити смачною їжею, що принесе господарям будинку щастя і благополуччя, мир і спокій у родині.

Якщо за вікном сніг і мороз – прикмета до того, що літо буде непогожим і холодним.

Якщо вранці сонячно і ясно – чекай хороший урожай проса.

Якщо 8 січня пригоріла каша – бути снігопадам.

Зграї ворон літають над головою – буде хуртовина.

Якщо щебечуть синиці – чекай нічних заморозків.

Якщо з будинку в день 8 січня винести розбитий посуд або інший непотріб – в сім’ю прийде нeщaстя.

Якщо в печі горить біле, а не червоне полум’я, скоро потеплішає.

Якщо почув спів зяблика – скоро буде відлига.

Сніг 8 січня прилипає до долонь – чекай тепла.

Північний вітер принесе з собою холоднечу.

Фото з відкритих джерел

Вибір читачів за тиждень

Відео