Тернопільських стоматологів запрошують допомогти волонтерам у зоні ООС (фото)
Лікарів, із якими зустрічається чи не кожен тернополянин, вітали вчора, 9 лютого - у Міжнародний день стоматолога. Їхня робота не лише зберігає гарну посмішку, але покращує загальний стан здоров’я, який може суттєво погіршитись через ігнорування проблем із зубами. Також стоматологи, як і інші медики, мають нагоду по-особливому випробувати свої сили під час допомоги військовим у зоні ООС.
Цю роботу неподалік ліній фронту ще кілька років тому вдалось налагодили зусиллями волонтерів, у число яких входить також тернопільський медик Андрій Біляк. Стоматолог розповів «Терену» про волонтерську діяльність та особливості роботи загалом.
- Як розпочалась Ваша волонтерська діяльність на Сході країни?
- Стоматологи з різних міст України почали створювати волонтерські організації ще у 2015 році. Я працюю в одній із них - «Тризуб-2», що на території поблизу с. Широкине, із кінця 2016 року. У нас облаштований автомобіль на рівні кабінету приватної клініки. Кожен учасник проекту виїжджає в зону ООС стільки, скільки може. Хтось 2-3 рази в рік, хтось 4-5. Усе відбувається добровільно. Працюємо 10 днів по 2-3 осіб. Бували випадки, що доводилось працювати одному через нестачу волонтерів. Попри те, протягом 5 років діяльності «Тризуб-2» волонтери пролікували понад 10 000 пацієнтів. Особисто я, як віруюча людина, вважаю свою волонтерську діяльність служінням Богу. Тож намагаюсь виконувати це, як і будь-яку іншу справу, як для Бога.
- Яку підтримку надає держава щодо організації стоматологічної допомоги у зоні ООС?
- У Збройних силах України на початку підтримували волонтерів. Також можна згадати про подяки і грамоти від органів влади. Хоча, нещодавно Указом Президента України присудили Державну премію за роботу «Високотехнологічні методи надання спеціалізованої стоматологічної допомоги в мирний та воєнний час» тим стоматологам, які не мають відношення до роботи у зоні ООС. Тому насправді стоматологічна допомога бійцям тримається на коштах волонтерів та підтримці населення. Наразі є потреба у фінансах на закупівлю матеріалів на наш борт. Адже зацікавленість допомогою бійцям із роками серед людей все зменшується.
- Яка ситуація із захворюваністю зубів серед військових?
- Картина - сумна: 95% військових потребують негайної стоматологічної допомоги (в системі НАТО це не більше 10%, - прим.авт.). Часто мова йде про імплантацію. Держава забезпечує бійців лише встановленням знімних протезів. У військових госпіталях ще також можуть допомогти із видаленням зубів, але це роблять, на жаль, на низькому рівні.
- Чи збираєтесь і надалі продовжувати волонтерську діяльність?
- Із Тернополя на проект я їжджу один, наших стоматологів у ньому, на жаль, немає. На даний час є потреба у таких послугах у зоні ООС. Звичайно, я збираюсь продовжувати, бо ця діяльність надихає. Якось по-особливому відчуваєш себе корисним, відчуваєш вдячність бійців. Саме така робота і підтверджує патріотизм, який насправді криється не в одному носінні вишиванки чи виконанні українських пісень. Адже ті, хто хвилюються за добробут Вітчизни, повинні показувати це в практичній роботі. Тож на наступну ротацію я їду вже незабаром - 23 лютого, і охоче візьму із собою бажаючих місцевих стоматологів (звертатись можна за номером телефону – 097 921 08 60, - прим. авт.). Особливо потрібно лікарів, які б могли надавати універсальну терапевтичну допомогу. Щодо безпеки, ми працюємо на території, де немає обстрілів. Раніше бували випадки, що доводилось ховатись у підвалах. Тепер ми лише чуємо звуки пострілів здалеку. Додам, що у зоні ООС небезпека є, але чітко знаєш, звідки її чекати. Це не завжди можна сказати про звичне життя у місті.
- Як загалом слід доглядати за зубами, щоб уникати проблем?
- Найперше, треба правильно чистити зуби, досягаючи важкодоступні ділянки. Щітка має бути середньої жорсткості або м’яка, це підбирають індивідуально. Її слід змінювати раз у 3 місяці, адже на поверхні щітки назбируються різні мікроорганізми. Раз в пів року потрібно відвідувати стоматолога, аби пройти чистку зубів. Адже міжзубні проміжки та кишені почистити належним чином самостійно неможливо. Харчування повинне включати продукти, багаті на кальцій – молочні вироби, рибу. Також потрібно тримати баланс мінералів та вітамінів у їжі. Менше їсти хлібобулочних виборів і солодощів. Суттєво впливає на стан зубів вода, яку для споживання краще привозити із джерел.
- Чи пам’ятаєте курйозні випадки під час вашої професійної діяльності?
- Працюю я уже 13 років. Найвеселіше буває із маленькими пацієнтами, які інколи втікають із крісла і їх треба ловити у кабінеті. А також із дорослими, які заявляють про неготовність видаляти зуб і встають із крісла. Вони можуть потім так і не приходити. Я закликаю всіх пацієнтів незалежно від віку берегти зуби і відповідально ставитись до їх лікування. Ці запальні процеси впливають на здоров’я нирок, серця, кісток, судин. Тож здорові зуби – це не лише про красу, а й про загальний стан всього організму.
Фото з архіву Андрія Біляка