У Тернополі гончарі вп’яте зібралися на фестиваль «Не святі горшки ліплять»
Вироби з глини, зустрічі з відомими майстрами, давня кераміка, цікаві розваги та частування. У Тернополі в Парку Шевченка уже вп’яте відбувається Міжнародний фестиваль гончарів «Не святі горшки ліплять», який зібирає разом найкращих майстрів з усієї України.
- Я вважаю, що найкраще що може бути на фестивалі гончарів – це люди. Вони його творять. Цю атмосферу, цю душевність, простоту і щирість творять наші гончарі, учасники та інші майстри народного мистецтва, які приїжджають і долучаються до нас, до виставкової алеї, - розповідає Уляна Джигринюк, голова Тернопільського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва, співорганізаторка фестивалю гончарів «Не святі горшки ліплять».
Майстри та майстрині зібралися разом, щоб показати свої вироби та поділитися секретами виготовлення глиняного посуду. Пан Юрій розповідає, найважче в роботі - накопати та підготувати глину до ліпки, адже це довгий та кропіткий процес.
- Їду під ліс, копаю масну глину, їду в поле копаю пісну глину, тоді приїжджаю в майстерню, розмочую. Окремо ту, окремо ту, розмішую їх, переціджую, заливаю в ванну, воно стоїть, я зайву воду збираю. Потім, коли воду зібрав, ще розливаю на такі спеціальні форми гіпсові, щоб ще зайва вода відійшла, а тоді після того ще загортаю її, і на 2-3 місяці в темне місце. Воно вилежалося всьо, і тоді дістаю, на гончарний круг, раз два накрутив горнят, надекорував тай все, - поділився процесом виготовлення свої виробів гончар Юрій Моравський (м. Львів).
Серед гончарів зібралися і майстри-реконструктори, які власноруч відтворюють кераміку давніх часів. Серед звичних виробів на фестивалі представлені і посудини часів Трипільської культури та давніх народів світу.
- В Інтернонеті, було виставлено декілька таких посудин з їхнім функціональним призначенням, і мені було цікаво відтворити технологію. Одна з таких цікавих посудинок - ритуальний чайник, Індія 3 тис. р. до н.е. Він цікавий тим, що він вважається антигравітаційним, тобто воду чи рідину заливали виключно через дно. Вода там утримувалася і виливалася вже через носик, - розповідає про свої вироби гончар Сергій Томашівський (м. Кременець).
На фестивалі гостей чекають майстер-класи з гончарства, реконструкції, розваги для дітей, випал кераміки, частування традиційними тернопільськими стравами приготованими в глиняному посуді та вогняна скульптура.