Виставку про Голодомор представили в музеї на Борщівщині
У Борщівському обласному краєзнавчому музеї можна ознайомитися з матеріалами виставки, присвяченої Голодомору 19320-33 років. Виставка діє в рамках загальноукраїнської акції «Засвіти свічку».
Вражає представлена на виставці карта СРСР з місцями та переліком концтаборів (їх понад 230) . Це була ціла система більшовицького терору, метою якої було залякати людей, зламати психіку, убити прагнення до волі, власної думки, будь-яке бажання вільного господарювання на власній землі, пише сайт Тернопільської обласної ради.
Великих втрат зазнав український народ під час голоду в 1921-22 років. Але найбільшою трагедією став для нього голод 1932-33 років, що був здійснений режимом партії більшовиків на чолі зі Сталіним. Він став справжнім геноцидом, свідомим знищенням людей, трагедією величезних мас українського населення. Непосильні хлібозаготівлі 1932-1933 років. Представники влади вимітали з селянських дворів буквально все до зернини. Нишпорили в хатах, повітках, хлівах, льохах, забираючи останню картоплину чи бурячок з дитячих рук, зварену страву з печі, схований в запічку вузлик з квасолею чи горохом, випотрошували навіть зерно заховане в ляльках, якими гралися діти. Все це привело привело до масового голоду і голодних смертей. На окремих територіях в центральних та південних регіонах України кількість населення в 1932-1933 роках зменшилася від 3 до 9 разів. Вимирали цілими сім’ями, родинами, зникали цілі села.
На виставці, що експонується в музеї, представлена велика кількість інформативно-документальних матеріалів, окремі фоторепродукції світлин, книги з дослідницькими публікаціями різних авторів, а також друковані спогади жителів Борщівщини про голод 1946-1947 років (зібрані в селах району учасниками клубу «Лідер» (кер. О. Лотоцька) Борщівського будинку дитячої творчості, з яким музей тісно співпрацює багато років).
Жахливою є статистика про жертви українських голодоморів ХХ століття, в яких загинуло від 7 до 10 мільйонів людей. Український парламент в 2006 році офіційно визнав Голодомор актом геноциду українського народу, здійсненого керівництвом ВКП(б) та урядом СРСР. В листопаді 2003 року на 58 сесії Генеральної Асамблеї ООН голод в Україні в 1932-33 роках було названо національною трагедією, а 23 жовтня 2008 року Європарламент визнав Голодомор 1932-1933 років злочином проти людства.
Матеріали виставки сприяють проведенню в музеї тематичних заходів та уроків пам’яті з метою поглибленого вивчення трагічних сторінок нашої історії, які не можно забувати. Адже говорити про минуле необхідно щоб зберегти пам'ять народу заради майбутнього.
Фото з допису