Тамара Коблик

12 січня в історії Тернопільщини

12

Цього дня народилися:

Безкоровайний Василь (1880, Тернопіль — 5 березня 1966, м. Буффало, США) — український композитор, диригент, піаніст, музичний діяч.

Василь_Безкоровайний
Василь_Безкоровайний

Болюх Василь (1889, Кутківці, тепер в складі Тернополя — пом. 17 жовтня 1953, Австралія (за іншими даними, 17 вересня 1955)) — сотник УГА, в листопаді 1918 — перший командант Тернополя та Тернопільського повіту, згодом — командант Житомира та Проскурова.

Boluch_Wasyl
Boluch_Wasyl

Воронка Роман (1940, м. Бучач) — український і американський вчений, професор математики Політехнічного Інституту штату Нью-Джерсі, США. Заслужений діяч науки і техніки України (1993).

Voronka-romko
Voronka-romko

Каганець Марко (1881, Коропець, Королівство Галичини та Володимирії — 6 лютого 1908) — український політичний діяч, діяч «Просвіти».

Kahanets'_Marko_1
Kahanets'_Marko_1

Кройтор Юліан (1930, м.Чернівці) - засновник Тернопільського академічного обласного театру актора і ляльки і його перший директор, заслужений працівник культури України.

Цей день в історії Тернопілля:

12 січня 1938 року – у Львові помер глава Уряду ЗУНР, уродженець с.Товстеньке на Чортківщині Сидір (Ісидор) Голубович. Працював у Тернополі, де відкрив власну адвокатську контору. Очолював «Просвіту» і «Сокіл», брав активну участь у роботі Подільської ради - української політичної організації краю, у виданні часописів «Подільське слово» і «Подільський голос». У 1911 р. обраний до австрійського парламенту, а в 1913 р. - й до Галицького сейму, очолював у Львові «Центральний банк» і редакцію газети «Українське слово». Державний секретар судівництва в першому уряді ЗУНР, співавтор тимчасової конституції та законів республіки, умов злуки УНР і ЗУНР в соборну Українську державу. З середини грудня, коли уряд перебував у Тернополі, тимчасово виконував обов'язки його голови. 3 січня 1919 р. затверджений УНРадою у Станіславі головою Ради державних секретарів, одночасно обіймав портфелі державних секретарів фінансів і торгівлі та промислу. Від 9 червня того ж року уповноважений із внутрішніх справ Диктатора ЗУНР Є. Петрушевича. Разом із ним у листопаді цього ж року виїхав до Відня. Восени 1923 р. повернувся до Львова, де невдовзі очолив Українську народно-трудову партію, брав участь у підготовці створення УНДО, однак із середини 1925 р. покинув політичну діяльність. Згодом працював адвокатом, спочатку у Львові, а від 1929 р. - у Заложцях (нині смт Залізці) на Тернопільщині. Похований на Личаківському кладовищі у Львові.

12 січня 1971 року – помер уродженець с.Зарваниця Теребовлянського району, вояк Легіону УСС та офіцер Армії УНР, публіцист, редактор, діяч української діаспори Петро Кононович Сагайдачний. Помер  у м. Нью-Йорку (США).

12 січня 1979 року - у Нью-Йорку помер офіцер УГА, педагог, класичний філолог, гімназійний професор, громадсько-просвітній діяч, уродженець Козівщини Роман Чубатий.

12 січня 2008 року – в Канаді помер священик, церковний і громадсько-просвітній діяч у діаспорі, уродженець Зарваниці Іван Гаврилюк.

У народному побуті 12 січня, на Анисію, колись варили шлунки свиней і різали гусей, а потім на нутрощах гадали на зиму. І ще вірили, що саме цього вечора нечиста сила влаштовує найстрашніші і найжорстокіші шабаші, а тому намагалися ввечері ніде поодинці не ходити, а у дворі, щойно сідало сонце, з ланцюгів спускали собак.

Іменини сьогодні святкують Онисії, Федори, Макари, Ірини, Антони.

Вибір читачів за тиждень

Відео