![](/uploads/media/19/c1/19c161d31208bea83979a9f530302d86_orig_thumb.jpg)
16 жовтня в історії Тернопільщини
![fall-bouquet-hero](/uploads/media/1c/16/1c164c07d428a6ae93daedb499ea3457_orig.jpg)
Цього дня народилися:
Байрак Григорій (1896, с. Гадинківці, нині Гусятинського району — 28. 07. 1983, м. Едмонтон, Канада) — вчитель, громадський діяч. Воював в УГА (поручник). Співзасновник і голова Братства українців-католиків Канади.
Гевко Роман (1964, м. Тернопіль) — вчений у галузі техніки. Доктор технічних наук (2000), професор (2001). Досліджує проблеми оптимізації параметрів збиральних с/г машин і гнучких транспортуючих систем, техніко-економічного обґрунтування застосування обладнання, машин і технологій. Автор 210 винаходів, 38 з яких впроваджено у виробництво, понад 100 наукових праць
![1453318627_r-b](/uploads/media/68/10/68106aef45a02d4aba686fe6cc7aaea9_orig.jpg)
Мокрицький Ювеналій (у чернецтві — Йосиф; 1911, с. Хлопівка, нині Гусятинського району — 01. 05. 2002, м. Вудсток, шт. Іллінойс, США) — іконописець-ієромонах чину оо. Студитів. Займався іконописом, стінописом, книжковою графікою в Австралії, Бельгії, Іспанії, Італії, Канаді, Німеччині, США. Розписував і реставрував іконостаси, молитовниці, плащаниці, образи для соборів, церков, монастирів.
Околович Норберт (Okolowicz Norbert Tadeusz; 1890, с. Вовківці, нині Борщівського району — після 1932, м. Варшава, Польща) — польський художник, військовий діяч. Автор праць.
Стадник Ярослав (1926, м. Збараж) — художник. Учасник художніх виставок у Римі, штатах Мічиґан, Массачусетс, Нью-Джерсі, Нью-Йорк (всі — США), містах Канберра та Сідней (1969, Австралія).
Шолдра Діонізій (1925, м. Тернопіль — 29. 09. 1995, там само) — живописець, реставратор. Перебував у таборі для переміщених осіб у м. Ляндек (1945-50, Австрія). 1950 еміґрував до США.
![dionizij-sholdra-memorialna-doshka](/uploads/media/f0/50/f05002a1fb608bcf266b1c1bc0a0fca8_orig.jpg)
Гугель Любомир (1932, с. Янів, нині Долина Теребовлянського району – 28. 06. 1998, м. Манассес, шт. Вірджінія, США) – службовець департаменту США, український філателіст. Після 2-ї світової війни переїхав до США, де проживав у містах Істон, Вашинґтон. Описав так званий “Віденський наклад марок УНР в “Українському філателісті” та інших ЗМІ. Автор інших публікацій у ЗМІ.
Кобринський Володимир (1873, с. Білозірка, нині Лановецького району – 17. 10. 1958, м. Коломия, нині Івано-Франківська обл.) – мистецтвознавець, етнограф, громадський діяч. Автор статей із етнографії та історії.
Степанюк Олександр (1960, м. Чортків) – військовий лікар. Полковник медичної служби.
Цей день в історії Тернопілля:
1667 – коло м. Підгайці Керим-Гірей почав переговори з Яном Собєським, і всього за чотири години вже був готовий трактат про «вічну приязнь і непорушний мир», так званий Підгаєцький договір.
1944 - атакуючий бій УПА-Захід з ротою НКВС в лісі біля села Яргора Монастириського району Тернопільської області (знищені 15 військовослужбовців)
1944 - У Скалатському районі в ніч бійці УПА в селі Остап , обеззброїла охорону підпалили спиртзавод і зникли.
1945 - засідка боївки СБ на НКВС в селі Білокриниця Гусятинського району Тернопільської області (загинув у бою командир райбоївки СБ, колишній чотовий УПА-Захід Богдан-Клим)ю
1977 – архиєрейська хіротонія уродженця уродженця с.Великі Фільварки Кременецького району архимандрита Севастіана (Пилипчука) в єпископа Кіровоградського і Миколаївського Українського екзархату Російської православної церкви.
1982 – футбольна команда «Нива» перемогою в чемпіонаті України серед команд колективів фізичної культури повертає Тернопільщині право участі у першості СРСР, здобуваючи путівку до другої ліги.
2005 – в Тернополі відбувся 12-ий всеукраїнський фестиваль молодіжного мистецтва «Нівроку-2005».
Харчова промисловість України — це тисячі великих, середніх і малих підприємств різної форми власності, які виробляють майже 20% від загального обсягу промислової продукції. Найбільша частина реалізованої продукції — це напої, м'ясні та молочні продукти, тютюнові вироби, хліб і хлібобулочні вироби, жири.
Специфіка галузі така, що від дбайливих рук залежить і кількість, і якість продуктів, яки ми щодня оцінюємо і цінуємо.
Дата святкування Дня працівників харчової промисловості в Україні близька до дати, проголошеного в 1979 році Всесвітнього дня продовольства, який відзначається 16 жовтня. Цьогоріч вони співпали.
![1287150984](/uploads/media/3d/71/3d7191dc1cb8872d16db2ccffb68b8db_orig.jpg)
16 жовтня щорічно відзначається Всесвітній день продовольства. Цей день складно назвати святом, оскільки він нагадує всім людям про те, що існує глобальна продовольча проблема, яку потрібно терміново вирішити, щоб уникнути голоду в багатьох країнах світу.
Голод може стати найголовнішою проблемою, з якою зіткнеться людство вже найближчим часом через нераціональне використання всіх дарів землі. Щоб звернути увагу людей на ситуацію, що склалася, ООН створила Організацію продовольства і сільського господарства. У день її заснування з 1945 року і відзначають це свято.
Сьогодні лідери багатьох націй намагаються запроваджувати сучасні технології розвитку сільського господарства, які змогли б забезпечити їх країни продовольчими товарами в достатній кількості. Від цього залежить здоров'я і розумовий потенціал націй. Навіть сьогодні в країнах «третього світу» діти не можуть харчуватися здоровою їжею. Це може негативно позначитися на розвитку всього людства.
![4000x3001_osen-urozhaj-fruktyi-yabloki-grushi-vinograd-yaschik](/uploads/media/48/59/48599bf5535b1f3eb956165f4bdd6971_orig.jpg)
Як свідчить історія, 16 жовтня 1846, зубний лікар Томас Мортон, провів операцію під ефірним наркозом. Це день у всьому світі і прийнято вважати Днем анестезіолога.
Першим ділом анестезіологія поширилася на хворих отримували різні оперативні втручання (хірургія та її відгалуження).
Анестезіологія — розділ медицини, який займається вивченням засобів та методів забезпечення анестезії (тобто втрати чутливості, в тому числі больовий) при різних гострих больових синдромах, шокових станах, травмах, хірургічних втручаннях.
![4455_or](/uploads/media/80/65/8065d3c8bb187e16335865252519f46a_orig.jpg)
16 жовтня 1958 року секретар американської компанії Farm Insurance Патриція Хароскі запропонувала відзначати нове свято, яке ми сьогодні знаємо як День Шефа або День Боса. Офіційно це свято затвердили у 1962 році в штаті Іллінойс, потім його почали святкувати в більшості штатів Америки.
Головна ідея свята полягає у виявленні вдячності працівників своєму начальнику за його чесність та справедливість. Ця ідея знайшла своїх прихильників у багатьох країнах світу: а Англії, Австралії, ПАР і т.д. Жителі цих країн 16 жовтня кажуть «спасибі» своїм босам, оскільки ті практично цілодобово займаються розвитком ввірених їм структур і, звичайно ж, піклуються про благополуччя підлеглих та приємну робочу атмосферу в офісі. Професія начальника — це посада, яка не знає вихідних. Ці люди іноді подовгу не бачать своїх рідних, оскільки присвячують своє життя роботі. День шефа — це привід згадати про те, що будь-який бос - це, перш за все, людина, яка має свої інтереси та прагнення.
![93dog-boss](/uploads/media/6d/35/6d35fbb662d026f69b49d16d3d988d33_orig.jpg)
Іменини сьогодні святкують Денис, Іван.