Два роки після вибуху в клубі в Угринові на Тернопільщині: коли покарають винних
Вже два роки минуло, відколи стався вибух в клубі у селі Угринів на Підгаєччині. Однак винуватці трагедії, де постраждали восьмеро школярів, досі не покарані. На якому етапі судовий розгляд справи і як зараз почуваються постраждалі юнаки, з’ясовував «Терен».
Нагадаємо, 3 січня 2020 року в клубі в Угринові стався вибух, в результаті якого серйозні опіки отримали восьмеро дітей віком від 12 до 17 років. Хлопці в цей час проводили репетицію різдвяного вертепу.
Сільський клуб, де стався вибух, досі стоїть руїною. А потерпілі юнаки продовжують лікування та реабілітацію, адже процес відновлення шкіри після страшних опіків триває не один рік. У декого попереду ще не одна пластична операція.
Судять майстриню бригади і монтажника
Слідство у цій справі тривало понад рік і лише у травні минулого року винесли підозри двом працівникам державного газового підприємства, а в червні минулого року справу передали до Підгаєцького районного суду.
Як повідомляли тоді у відділі комунікації поліції Тернопільської області, виконавці мали під’єднати адміністративний будинок Угринівської сільської ради до газорозподільного механізму і запустити на його об’єкт газ. За попередньою інформацією, під час підключення до нового газопроводу, підозрювані порушили правила, не перевірили обладнання та тиск газу й не встановили відповідних заглушок. Згідно норм, вони мали підключити усе обладнання і перевірити спеціальним приладом, чи ніде нема витоку газу. Проте цього не зробили. Таке порушення призвело до того, що тиск газу зростав і почав виходити назовні, утворюючи вибухонебезпечну концентрацію. За деякий час газ вибухнув, зірвавши дах будівлі. Після цього розпочалася пожежа.Обвинуваченим майстрині і монтажнику Підгаєцької дільниці «Тернопільгазу» кваліфікують ч. 2. ст. 272 Кримінального кодексу України - порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, що спричинило тяжкі наслідки. За це передбачене покарання у вигляді обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на строк до восьми років.
Як повідомила мама одного з потерпілих юнаків Марія Погребнюк, справа вже 7 місяців в суді, вже допитали потерпілих юнаків і зараз провадження на етапі допиту свідків. Тим часом обвинувачені продовжують ходити на роботу, для них обраний найм’якший запобіжний захід – особисте зобов’язання.
Вже відбулося 14 судових засідань
Батьки постраждалих юнаків розчаровані слідством і судовим перебігом, адже засідання багато разів відкладали через неявку когось зі сторони обвинувачених. Також родичам довелося змінити адвоката. Загалом у цій справі вже відбулося 14 засідань, однак до вироку ще далеко. Окрім того, рідні постраждалих вважають, що відповідальність мала б понести і начальниця Підгаєцької дільниці «Тернопільгазу», а судять лише майстриню бригади та монтажника.
На думку адвоката Володимира Твердохліба, який представляє потерпілих у суді, кваліфікація цього злочину неправильна, адже в шести юнаків понівечені обличчя і це важкі травми. А обвинувальний акт не відповідає обставинам справи.
Батьки хлопців також подали цивільний позов за моральну та матеріальну шкоду на суму понад 2 млн. грн на кожного потерпілого. Ці кошти їм потрібні на лікування та відновлювальні операції.- Обвинувачені мали б понести відповідальність за зловживання службовим становищем, халатність, недбалість, - вважає Володимир Твердохліб.
- Пластичні операції дуже дорогі, їх вартість коливається від кількох десятків тисяч гривень до кількох сотень, - говорить Марія Погребнюк. – Приміром, одна процедура з пересадки волосся для мого сина коштує 5 тис. євро. Якби було рішення суду і ми отримали відшкодування, ми могли б щось планувати. А зараз ми в такій ситуації, що перед операцією змушені просити кошти. Тому ми б хотіли відстояти своє право в суді. Адже вже минуло два роки, а ми залишилися з тими самими проблемами.