Експорт меду з України знизиться на 40% (Агро-новини)
У 2018 р. експорт меду з України скоротиться на 40%. Проте, зросте його експортна ціна. Таку думку висловив директор компанії «Асканія-Пак» Володимир Рубан, передає Delo.UA.
«За моїм прогнозом, цього року ми продамо близько 50 тис. т. Тобто падіння, в кращому випадку, складе мінімум 40%. Відносно географічної структури експорту — до кінця поточного року особливих змін не відбудеться. Можливо, трохи зміниться співвідношення експорту до країн ЄС і США», —повідомив Володимир Рубан.
За даними компанії, за 8 місяців 2018 р. з України було експортовано 22 тис. т меду, що на 40,5% менше, ніж за аналогічний період минулого року. У грошовому вираженні обсяг експорту за 8 міс. 2018 р. скоротився на 31%, з $66,6 млн до $46 млн.
«Середня ціна реалізації за 8 місяців 2017 р. — $1,8/кг, а середня ціна реалізації в 2018 р. — $2,11/кг. Тобто ми підняли ціну на 17%, після чого почали втрачати в обсязі», — пояснив Володимир Рубан.
Україні варто очікувати на обліпиховий бум
За останні п'ять років світовий ринок обліпихи виріс на 40% і досяг $18 млрд. З них $1 млрд припадає на саму ягоду і $17 млрд — на продукти її переробки. Такий обліпиховий бум привернув увагу українських фермерів. Про це повідомляє pro-consulting.ua.
«У минулому році було відзначено значне збільшення закупівель посадкового матеріалу цієї рослини, який почне давати перші врожаї до 2020 р.. У наступному році в нашій країні буде вироблено близько 50 тис. обліпихових саджанців. Тому зараз саме час для організації господарства по вирощуванню цих ягід», — повідомляють експерти.
За розрахунками аналітиків Pro-Consulting, найбільш оптимальна на площа обліпихових насаджень становить 10 гектарів. Ці невибагливі кущі можуть добре рости в будь-якому регіоні України.
При закладанні саду обліпиха важливо враховувати те, що обліпиха є дводомною рослиною. ЇЇ «чоловічі» кущі не дають врожаю, але виконують важливу функцію — запилення «жіночих». Тому вони висаджуються своєрідними сім'ями — на одну «чоловічу» рослину доводиться 8-12 «жіночих».
На гектарі посадок вміщується близько 1,5-1,7 тис. кущів обліпихи, кожен з яких вже в перші роки здатний давати 5-9 кг ягід. З віком урожай буде збільшуватися.
Розмір вкладень в створення обліпихового господарства залежить від його конфігурації. Якщо підприємство зосередиться тільки на виробництві свіжої ягоди, то буде потрібно $ 270-350 тис. При додаванні обладнання для заморозки і зберігання ягід, грошей необхідно більше — $ 500-550 тис., але і підприємство буде отримувати додатковий дохід від продажу ягід в міжсезоння за підвищеними цінами.
Фото з відкритих джерел