
«Краса завжди поруч»: тернопільська художниця створює креативні прикраси і картини (фото)
Ірина Турлай любить працювати з різними техніками, експериментувати з фактурами та елементами: фарбами, тканинами, нитками, бісером, підвісками, вишивкою, дерев'яними деталями. Це все вона легко може поєднати в одній картині

Креативні прикраси та картини створює тернопільська художниця Ірина Турлай. Малюнки фарбами на дереві чи акрилі вона поєднує з різними декоративними елементами, приміром, тканиною, стрічками, нитками, бісером, намистинами, що робить її роботи неповторними. Про особливості своєї творчості та натхнення Ірина Турлай розповіла Терену.
Малювати вона почала з дитинства. Адже виросла у сім'ї художників, де їй ще змалку прищепили любов до мистецтва. Над ліжечком майбутньої художниці завжди висіла картина з лісовими німфами, яку подарував мамин хрещений-художник. Ця картина назавжди залишила світлі спогади у її серці.
Мої відчуття ідентифікації себе художницею почалися від моментів дитинства, коли я почала створювати перші каляко-малюнки. Це потім мене навчили слова “художник”. І я дала цьому творчому почуттю таке ім’я. Художник – це не завжди професія, але завжди почуття, – зазначає Ірина.

У її родині троє художників – мама, яка за професією вихователька, проте художниця за покликом серця, брат та мамин хрещений. Помітивши у маленької Іринки талант до малювання, рідні відвели її до художньої школи, де розвитком творчих здібностей юної художниці займалися викладачі, яких вона згадує з вдячністю та повагою.
Художниця зізнається, що малює, скільки себе пам'ятає. Художня творчість допомогла їй відволіктися від тривожних думок на початку повномасштабного вторгнення, адже саме тоді вона відчула гостру потребу творити.
Мисткиня займається декоративним живописом. Любить працювати з різними техніками, експериментувати з фактурами та елементами: фарбами, тканинами, нитками, бісером, підвісками, вишивкою, дерев'яними деталями. Це все вона легко може поєднати в одній картині. Основна тематика її робіт – це поєднання портрета, анімалістики й абстракції, а найбільше вона віддає перевагу мініатюрам. На своїх авторських картинах і прикрасах часто зображає дівчат у національному вбранні, а також різних тварин – кішок, лисиць, ягнят, білок, сов, кіз, пташок, метеликів.
Свої творчі вміння мисткиня використовує не лише для малювання картин.
Ще мені подобається створювати колажі, прикраси, карбувати по фользі, – каже Ірина.
Надихає її краса, яку вона бачить в людях, речах, картинах, які показує природа або місто.
Якщо пильно придивитися, то краса завжди поряд. А якщо ти зараз все ж не бачиш краси, то заплющ очі і поглянь в своє серце, – радить вона.
Здебільшого пані Ірина створює свої картини за допомогою фарб, проте також використовує олівці, лінери та пастель, а сам процес створення картини називає арттерапевтичним та медитативним.
Не можу порахувати, скільки картин я вже намалювала. Їх дуже багато, і я втратила лік. Моя улюблена – це «Пірнальниця за перлами», бо там закладена особлива для мене метафора. Ама – це традиційна японська пірнальниця за перлами, водоростями й молюсками. Для мене перлина є метафоричним символом виплеканих сенсів. А в даному випадку загальнолюдських цінностей, почуттів чи речей, які стають життєвими сенсами, на які людина опирається, продовжуючи відважно й наполегливо працювати, йти своїм шляхом”, – каже мисткиня.
Ірина Турлай не лише сама пише картини, а й допомагає іншим розкрити свій творчий потенціал.
Я не займаюсь саме навчанням інших, я швидше провідниця у світ творчості. Показую можливості художніх прийомів та ідей, але вважаю, що творчий шлях кожного унікальний і може дуже різнитись, – зізнається художниця.
Для того, щоб навчитися малювати потрібно розвивати навички, наголошує мисткиня. Найперше – якнайбільше малювати, бо майстерність відточується лише в невпинній практиці.
Друге – надивленість. Роздивлятись навколишнє, фіксувати деталі та ідеї, які приходять в моменті споглядання або розмов. Дивитись якісне кіно, виставки, загалом роботи художників та фотографів, вивчати історію мистецтва, зберігати на сайті Pinterest колекцію візуалу, який подобається, – ділиться практичними порадами художниця.
А для тих, хто хоче поєднати своє життя з образотворчим мистецтвом, Ірина Турлай радить шукати те, що близьке. Регулярно практикуйте малювання, нехай навіть це будуть швидкі скетчі, але щодня. А якщо ви знайдете хорошого творчого наставника – це взагалі ідеально.
Авторка: Євгенія Василишин
Фото з архіву Ірини Турлай