Оксана Бучко

На Тернопільщині щороку реєструють близько 3500 вперше виявлених онкохворих. Як вберегтися?

91bb842ad09e0e164b29479d33895eacd5728607

За офіційними даними, на Тернопільщині щороку реєструють близько 3500 вперше виявлених онкохворих, із них біля 500 - на рак легень. Як запевняють спеціалісти, водночас рівень смертності можна скоротити. Поради профілактики та боротьби із захворюванням тернопільські медики підготували до Всесвітнього дня боротьби з раком, який відзначали 4 лютого.

- На жаль, спостерігаємо сумну тенденцію: значна частина пацієнтів звертаються до нас в пізніх стадіях захворювання, коли мова про оперування вже не йде,  - розповідає головний лікар Тернопільського обласного онкологічного диспансеру доктор медичних наук Леонід Володимирович Шкробот. – Найефективніший спосіб боротьби з поширенням цього недугу – вчасна діагностика. Сьогодні люди практично не проходять щорічні профілактичні огляди. А робити це потрібно не лише тоді, коли вам погано, але й коли почуваєте себе добре. Онкопрофогляди слід проходити навіть тоді, коли у вас немає ніяких скарг. Це як чистити зранку зуби –  в обов’язковому порядку.

Ракові клітини є в кожної людини, їх пробудження контролює система імунітету, а стан останньої залежить від безлічі зовнішніх і внутрішніх факторів. Факторам, що сприяють розвитку захворювання підлягають практично усі: стрес, куріння, забруднене довкілля,спадковість, канцерогени. Від початку хвороби до появи симптомів проходить лише два роки. Тому лікарі наполегливо рекомендують проходити флюорографію хоча би раз на рік. За словами медиків, якщо захворювання виявлене на 1-2 стадіях, то, практично, в 100 відсотках випадків гарантується одужання. І вже за 10-15 днів ви повністю пройдете лікування.

- Рак уражає як старших людей, так і молодих осіб. Останнім часом, на жаль, з'явилася нова тенденція - онкозахворювання помітно «молодшають» і вражають вже після 30 років. Значна частина пацієнтів звертається до лікарів на останніх стадіях захворювання, - розповідає завідувач торакального відділення Тернопільського облонкодиспансеру Володимир Гуменюк. - Якщо на початкових стадіях рак легень можна прооперувати, то на 3-ій стадії хвороби – це значно важче. При 4-ій стадії хвороби операція протипоказана, адже на цьому етапі рак дає метастази на інші органи. Ця хвороба підступна тим, що на початку свого виникнення протікає практично без симптомів, непомітно для людини.

На що потрібно звернути увагу, аби запобігти розвитку онкозахворювання легень і виявити його раніше, радять лікарі Тернопільського облонкодиспансеру:

  • Якщо кашель триває більш, ніж два тижні;
  • Виділення мокроти, що містить кров’янисті прожилки;
  • Больові відчуття у грудній клітці;
  • Раптова задишка;
  • Відчуття браку повітря;
  • Підвищена пітливість;
  • Часті запалення легенів та ін.

При таких симптомах в першу чергу необхідно зробити флюорографію. Особливо важливо пройти обстеження жителям великих міст та курцям.

- Ефективно боротися з раком заважає не лише небажання регулярно проходити огляд у лікаря, але й те, щоб, замість іти до фахівця, майбутні пацієнти спершу звертаються до різноманітних знахарів та некваліфікованих «спеціалістів». Лікарі пояснюють схильність людей до нетрадиційних методів страхом хвороби та небажанням прийняти діагноз. Найбільшою помилкою онкохворого буде затягування часу. Адже лікування на перших стадіях не лише дає позитивні результати, але й вартує значно дешевше, пояснюють лікарі торакального відділення Андрій Яременко, Назарій Чорний та Володимир П’ясецький.

Якщо ж у вас виявили рак на третій стадії – це ще не вирок, кажуть медики. У таких випадках проводиться доопераційна хіміотерапія, що значно збільшує шанси перевести стадію захворювання в операбельну.

- Часто приймають пацієнтів, що були прооперовані і знаходяться на спостереженні вже багато років, а нещодавно на контрольний огляд звернувся пацієнт, якого прооперували з ІІІ стадією хвороби ще в 1999 році. Пройшло більше 15 років. Людина почувається здоровою. Таких випадків небагато, але вони є, - зауважують лікарі.

Щоб не витрачати дорогоцінний час на пошук спеціальних лікувальних програм, необхідно обрати онкологічний заклад, що надає комплексне лікування з використанням усіх необхідних методів:хірургічне лікування, променева терапія, хіміотерапія, імунотерапія. Так ви не лише зекономите кошти, але й продовжите собі життя.

При підозрі на злоякісне захворювання наголошуємо на необхідності повного до- обстеження пацієнта в обласному онкодиспансері з застосуванням усіх необхідних методів з метою ранньої діагностики та ефективного лікування.

Сьогодні в Тернопільському онкодиспансері діагностують за допомогою сучасного обладнання європейського стандарту. Це єдиний в області заклад, в якому проводять комплексне і комбіноване лікування онкопатології.

Фото з відкритих джерел

Вибір читачів за тиждень

Відео