Неймовірні кам'яні підземелля збереглися на Тернопільщині (фоторепортаж)
Замок в Залізцях був закладений в 1516 році Марцином Кам'янецьким (н/в-1530р.), гетьманом польним коронним, сином Яна Кам'янецького. Далі господарями замку були Олеські. Після них містечком та замком володів Юрій-Єжи Мнішек (1548-1613 р.). Наступними власникоми замку і містечка стали Вишневецькі. Після смерті Януша Вишневецького (1598-1636 р.) (похований разом з братом Олександром Вишневецьким (1618-1641р.) недалеко у костелі), власником замку стали Потоцькі. Після Потоцьких нові власники перетворили фортецю в фабрику, чим і заслужили те, що їх я і не згадую.
В плані фортеця чотиристоронній правильний квадрат. Довжина стін складала 60 метрів кожна. По кутах вимурувані оборонні вежі в чотири яруси. Житлові приміщення були прибудовані до південної та північної оборонних стін. Палац був розміщений у північній частині фортеці зліва від воріт. В замок можна було попасти через підвісний міст та браму. Навколо оборонних стін був викопаний глибокий рів заповнений водою. Фрагменти рову збереглися з північної сторони, вони заповнені і нині водою. Хоч замок і розташований на рівнині, та завдяки болотам, що оточували його з чотирьох сторін, це була грізна неприступна фортеця, castlesua.
В 1649 році замок взяли війська Максима Кривоноса, під час Визвольної війни. В 1675 році замок захопили і зруйнували татари. А от туркам взяти замок не вдалося. Якась містична подія заставила їх забратися від стін фортеці. Не зважаючи на руйнування, замок знову і знову поставав з руїн і не один раз перебудовувався та укріплювався. Під час Першої світової війни фортецю сильно зруйнувала московитська артилерія. Але і після цієї руйнації замок встояв, але далі його просто розтягнули на будівельні матеріали. Зараз від замку залишилася п'ятикутна оборонна вежа з стрільницями, глибокі підвали, мури західної частини замку та в'їздна брама. Картуш з гербами власників замку (Пилява, Порай, Ружа), що знаходився над воротами, зараз знаходиться у музеї.
Цікавим є той факт, що звідси у 1604 році, розпочався похід Дмитра, чоловіка Марії Мнішек і зятя Ю. Мнішека (на той час господаря містечка і замку) на Москву. У замку збиралося і готувалося до походу на Московію польське військо. Відомо також, що похід підтримував Констянтин Вишневецький. Дмитро (Самозванець у російській історії) був царем Московії у 1605-1606 роках. Після заколоту бояр, був вбитий московитами.
Відео подорож по замку можна переглянути ТУТ.
ПОДОРОЖ ЗАМКОМ
- Північна стіна замку
- Ворота замку
- Брама замку. Зліва видно галерею, що з'єднувала ворота з палацом
- Північна стіна замку ззовні
- Північна стіна замку та залишки вежі
- Західна стіна замку
- Залишки північної вежі
- Подвір"я замку
- Тут були колись житлові приміщення.
- Ворота з подвірья замку.
- прохід в галерею палацу з воріт замку
- Південна стіна замку
- Західна вежа замку
- Західна вежа в 20 роках XX ст.
- Залишки північно-західної стіни та палацу
- Вхід в підземелля західної вежі
- Підземелля західної вежі
- прохід в підвали замку
- Північна стіна замку
- Ворота замку