Неповнолітні у Тернополі отримають другий шанс
Програма відновного правосуддя для неповнолітніх запрацює по всій Україні. Головна її мета – максимально раннє виведення дітей із кримінального процесу та ресоціалізація їх у суспільне життя. За окремими оцінками, втілення такого проекту по всій Україні дасть можливість вивести з-під кримінального переслідування понад 1,5 тисячі дітей, пояснюють у Тернопільської центрі надання безоплатної правової допомоги.
Пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину» поширений на всю територію України. Він реалізується на базі системи надання безоплатної правової допомоги. Спільний наказ про продовження та поширення на національному рівні принципу відновного правосуддя для неповнолітніх, які є вперше підозрюваними у вчиненні злочинів невеликої або середньої тяжкості, підписали Міністерство юстиції України та Офіс Генерального прокурора.
– З минулого року пілотний проєкт за сприяння фонду ООН ЮНІСЕФ діяв у Донецькій, Одеській, Львівській, Луганській, Миколаївській та Харківській областях. Він довів свою ефективність. І тепер поширений на всю територію України, – повідомила заступник Міністра юстиції Валерія Коломієць.
Ця програма застосовується за чотирьох умов:
- Наявність потерпілої сторони.
- Неповнолітній вперше вчинив злочин невеликої або середньої тяжкості.
- Визнання факту вчинення злочину.
- І неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у програмі.
Суть програми відновлення – дати дитині другий шанс, ресоціалізувати її та запобігти вчиненню повторних правопорушень. За понад рік реалізації пілотного проєкту ювенальні прокурори до цієї програми вже залучили 137 підлітків. Щодо 60 дітей прийняли позитивні рішення суду щодо звільнення від кримінальної відповідальності.
– Станом на 10 квітня цього року укладено 87 угод про застосування програми відновлення між потерпілими та неповнолітніми. Посередниками у цьому процесі виступають адвокати, які включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу та пройшли навчання з теми «Базові навички медіації у кримінальному процесі, – розповів в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.
Фото з відкритих джерел