11 квітня в історії Тернопільщини
Цього дня народилися:
краєзнавець, громадська діячка Ольга Василишин (1947, с. Старий Скалат Підволочиського району);
монахиня Романна Козуб (монаше ім’я – Іванна; 1913, с. Великі Гаї Тернопільського району – 25. 08. 2008, м. Золочів Львівської області);
депутат Тернопільської обласної ради Микола Пилипів (1952, смт Гусятин).
депутат міської ради Тернополя Юрій Смакоуз (1972, м.Тернопіль).
режисер, актор, культурно-просвітницький діяч Ярослав Собуцький (1914, с. Нове Село Підволочиського району – 04. 11. 1985, там само).
Цей день в історії Тернопілля:
11 квітня 1597 року - у Варшаві (Польща) після тортур страчено керівника збройного козацького виступу, уродженця Гусятинщини Семерія (Северина) Наливайка.
11 квітня 1788 року – в містечку Язловець закрито домініканський монастир, монахи переїхали до Чорткова.
11 квітня 1945 року - НКВС заарештував митрополита Йосипа Сліпого, єпископа Григорія Хомишина, єпископа Никиту Будку (всі троє - уродженці Тернопільщини), єпископів Івана Лятишевського i Григорія Лакоту. В час, коли єпископи та інші духівники, які відмовились від «переходу» на православ'я, були звинувачені в уявних політичних злочинах і заслані до концтаборів (де жоден окрім митрополита не вижив), НКВС створило «добровольчий» рух «возз'єднання» (рос. воссоединения) з Руською Православною Церквою. Цей рух, окрім удаваної опори на священиків, що добровільно прагнули об'єднання, спирався також на офіційну підтримку священиків, яких змушували до цього, зокрема і тортурами. Майже одразу після завершення арештів ієрархів Російська православна церква призначила Михайла Оксюка єпископом Львівським і Тернопільським, виразно рекомендувавши скоординувати свої дії з «рухом народних мас за об'єднання Церкви».
11 квітня 1950 року – у варшавській тюрмі польськими органами безпеки розстріляний діяч ОУН, член Проводу ОУН Закерзонського краю, уродженець с.Криве Козівського району Петро Федорів.
11 квітня 1967 року – у Львові помер вояк УГА, лікар, громадський діяч, в’язень радянських таборів, уродженець м.Скалат Семен Кивелюк.
11 квітня 1970 року – в м.Рочестер (США) помер український інженер, агроном-дослідник, громадсько-політичний діяч, уродженець с.Хмелева Заліщицького району Роман Коцик. Під час І-ї світової війни — вояк армії Австро-Угорщини. Після проголошення ЗУНР працював урядовцем державного Повітового комісаріату в Заліщиках. Начальник відділу Міністерства фінансів УНР, урядовець з особливих доручень при Міністерстві Внутрішніх Справ УНР. У 1949 році переїхав до США, де займався агрономією. Брав участь в написанні історично-мемуарного збірника Бучач і Бучаччина.
11 квітня 2003 року – у м.Клівленд (США) помер доктор медицини, громадський діяч у діаспорі, уродженець м.Бережани Любомир Бородайко.
Єврейське свято Песах вважається найдавнішим з релігійних свят, що відзначаються в наш час. Історія свята пов'язана з виходом євреїв з єгипетського рабства. Ця історична подія відбулася приблизно 33 століття назад (за єврейським літочисленням це 2448 рік).
Передісторія Песаха пов'язана з об'єднанням єврейського народу, який прийшов до Єгипту у складі 70 осіб з роду Якова і вийшов звідти великим товариством з 600 000 чоловік. У зв'язку із стрімко зростаючою чисельностю євреїв їх почали обмежувати, покладаючи на представників єврейського народу найважчу повинність. Потім почалися набіги на будинки євреїв. Їх новонароджених хлопчиків стали вбивати. Одному з таких хлопчиків вдалося вижити. Це був Мойсей (Моше), який і врятував свій народ. Свого часу Мойсея засудили до смерті за те, що він убив єгиптянина, який жорстоко бив єврея. Мойсей втік до Африки, але одного разу почув голос Всевишнього, який і велів Моше вивести свій народ з рабства. І Мойсей виконав волю Божу.
Протягом багатьох століть головними атрибутами вечірньої трапези на Песах є маца і вино. Ціле свято припадає на 15-21 числа єврейського весняного місяця.
Щороку 11 квітня відзначають Міжнародний день визволення в'язнів нацистських концтаборів. Саме 11 квітня 1945 американські війська вторглися на територію найбільшого табору - Бухенвальда.
11 квітня в усьому світі відзначається Всесвітній день боротьби з хворобою Паркінсона. Цей день проводиться з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я і покликаний підвищити інформованість нашого суспільства про захворювання Паркінсона, надати підтримку хворим паркінсонізмом і їх сім’ям, а також зробити свій внесок у подолання цієї страшної недуги.
Як правило, ця страшна хвороба розвивається у віці після 40 років, але можливі випадки розвитку захворювання і в більш ранньому віці.
Хвороба Паркінсона є хронічним прогресуючим захворюванням центральної нервової системи. Вперше описано в 1817 р. англійським лікарем Джеймсом Паркінсоном, що жив з 1755 по 1824 рік.
Ця недуга призводить до інвалідності, залишаючи повну ясність свідомості. Походження хвороби до цих пір не з’ясовано.
Іменини сьогодні святкують Марко, Кирило, Остап, Іван.