Тамара Коблик

9 жовтня в історії Тернопільщини

9

Цього дня народилися:

Вихованець Іван (1935, с. Колосова, тепер Кременецького району - 9.01.2021) — український мовознавець, доктор філологічних наук з 1984, професор з 1989, член-кореспондент HAH України з 1992, почесний професор Волинського державного університету (Луцьк) з 2002.

Вихованець Іван Романович
Вихованець Іван Романович

Здоровега Володимир (1930, Оліїв — 24 квітня 2006, Львів) — професор Львівського університету, доктор філологічних наук, заслужений журналіст України, літературний критик та публіцист. Автор книжок із проблем теорії журналістики та літератури

Результат пошуку зображень за запитом "Здоровега Володимир"

Блажкевич Іванна (1886, с. Денисів, нині Козівського району — 11. 03. 1977) — письменниця, педагог, публіцист, етнограф, фольклорист, громадська діячка. В період польської окупації 1919 — 39 рр. зазнала переслідувань влади. Займалася культурно-освітньою роботою, керувала жіночим гуртком, була референтом  «Союзу українок на Тернопільщині»

Pasted into 9 жовтня в історії Тернопільщини
Pasted into 9 жовтня в історії Тернопільщини

Волинець Олександр (1974, м. Тернопіль) — спортсмен (плавання). Майстер спорту міжнародного класу. Багаторазовий чемпіон України, чемпіон Європи, багаторазовий призер чемпіонатів Європи, бронзовий призер чемпіонату світу (2002)

Результат пошуку зображень за запитом "Волинець Олександр"

Кордуба Петро (1870, м. Тернопіль — 08. 09. 1944, м. Красноярськ, нині РФ) — священник, релігійний діяч.  1906 р. із митрополитом А. Шептицьким організував прощу галичан (500 осіб) до Гробу Господнього в Єрусалимі

Стоцький Ярослав (1957, с. Білоскірка, нині Тернопільського району) — історик, релігієзнавець, журналіст, літератор, громадський діяч. Доктор історичних наук (2001). Автор низки монографій та збірок поезій. Опублікував близько 100 наук. праць в Україні, Польщі, Канаді

Удіна Вероніка (1973, м. Тернопіль) — лікар-психіатр. Автор наукових статей у фахових виданнях.

Федик Ярослав (псевдо  «Стріла» ;  1916, с. Мечищів, нині Бережанського району —  09.07. 1981, м. Мюнхен, Німеччина) — журналіст, редактор, громадсько-політичний діяч.

Цвойдзінський Антоній (Cwojdzinski Antoni; 1896, м. Бережани — 08. 07. 1972, м. Лондон, Велика Британія) — польський драматург. За освітою — фізик. Автор і режисер комедій  «Теорія сновидінь Фрейда» (1937),  «Ейнштейн серед хуліганів»  (1959), «Гіпноз» (1964) та інших. Написав працю з фізики «Теорія Ейнштейна»(1934).

Цей день в історії Тернопілля:

1908 року - до Тернополя прибув римо-католицький архієпископ Юзеф Більчевський, який освятив дзвони нового парафіяльного костелу Пресвятої Діви Марії Неустанної Помочі. Дзвони, вагою 1200, 700, 320 і 280 кг, вилиті у закладі Кароля Шваби в селі Біла. Вони коштували, разом із монтажем, - 6000, 3500, 1600 і 1400 крон.

1932 року - освячено кам’яну церкву в с.Ковалівка Монастириського району. Фундатори - Станіслав і Анна Богуш.

1939 року – газета «Вільне життя» стає органом обласного тимчасового управління по Тернопільському воєводству. Газета виходила щодня.

1942 року - чортківський окружний староста визначив для створення гетто чотири міста округи - Чортків, Борщів, Бучач та Копичинці. Переселення планували закінчити до 15 жовтня цього ж року, а до 25 жовтня місцеві єврейські ради зобов’язані були передати окружній єврейській раді поіменні списки переселених.

1943 року – у м.Тернопіль загинув український військовик, наймолодший вояк Першої світової війни Мирослав (Славко) Луцишин. Народився у с.Загребелля (нині мікрорайон «Дружба» м. Тернополя). Відома й точна адреса його проживання - вул. Болотна, 19, нині - вулиця Чумацька мікрорайону «Дружба». У липні 1915 року отримав поранення та потрапив до військово-польового шпиталю 3-ї австро-угорської армії, де його вилікували австрійські військові медики. Разом з дивізією потрапив на італійський фронт де служив санітаром в Сербії та Тиролю (італійське Трентіно). Воював. За чотири роки пройшов російський та італійський фронти. По війні Славко студіював медицину. Загинув Славко Луцишин у віці 35 років. Його вбили о 19:00 год. 9 жовтня 1943 року в скверику в центрі Тернополя. Убивця «замів сліди» димовою шашкою і його ніхто не шукав.

Всесвітній день пошти відзначають щорічно 9 жовтня. Це одне зі свят, які були засновані з ініціативи Організації Об'єднаних Націй. Рішення про його заснування було прийняте на конгресі Всесвітнього поштового союзу в 1969 році.

9 жовтня було вибрано в якості дати для цього свята, оскільки в 1874 році саме в цей день був підписаний Бернський договір. Тоді в Швейцарії зібралися представники 22 країн, які, в результаті, заснували Генеральний поштовий союз. Ця організація і стала прототипом Всесвітнього поштового союзу. На сьогоднішній день її членами є 189 держав усього світу.

Всесвітній день поштарів відзначають люди, які створили і розвивають найбільшу в світі мережу фізичної доставки поштових повідомлень. Вона забезпечує ефективне та недороге перевезення товарів і цінних речей у багатьох країнах, долаючи будь-які кордони та повітряний простір.

Всесвітній день пошти

День ріелтора щорічно, починаючи з 2000 року, відзначається 9 жовтня. Професія рієлтора в Україні все ще відноситься до розряду кілька екзотичних.

У наш динамічний час у людей немає часу на самостійні пошуки нерухомості. А за посередництво вони готові щедро платити ріелтору. Ця робота привертає досить вільним графіком, гідною оплатою та можливістю зробити кар'єру.

Сьогоднішній ріелтор повинен діяти в рамках чинного законодавства країни, а ще — виконувати приписи положень, зафіксованих у «Стандартах практики» — свого роду професійної «біблії» ріелтора.

Подія 9 жовтня - День ріелтора в Україні

Всесвітній День хоспісної і паліативної допомоги проводиться щорічно в другу суботу жовтня. Організатором Всесвітнього Дня хоспісної та паліативної допомоги є Світовий Альянс паліативної допомоги, куди входять національні та регіональні організації, які підтримують розвиток хоспісної та паліативної допомоги у всьому світі.

Хоспіс є однією з форм паліативної допомоги - це спеціалізована медична установа для догляду за невиліковно хворими людьми в кінці життя. Філософія хоспісу стверджує, що хоспіс - це не «будинок смерті», але «будинок життя».

Цілі Всесвітнього Дня хоспісної та паліативної допомоги полягають у підвищенні інформованості світової громадськості про проблеми паліативної допомоги та хоспісів, сприяння у створенні умов для того, щоб люди могли висловити свої думки про проблему; підвищення розуміння медичних, соціальних, практичних і духовних потреб людей, які мають невиліковні захворювання та членів їх сімей; сприяння становленню та розвитку благодійних фондів, здатних підтримувати та розвивати рух хоспісної та паліативної допомоги у всьому світі.

Всесвітній день хоспісів та паліативної допомоги

Іменини сьогодні святкують Єфрем, Іван.

Вибір читачів за тиждень

Відео