Інколи сисадміни зупиняють «вибух бомби», розповідає тернополянин
Спеціалісти, без яких не функціонував би правильно і на усю потужність жоден сервіс в мережі, сьогодні святкують професійний день. Йдеться про системних адміністраторів, які не тільки використовують продукти програмістів, але й повинні вміти їх створити. А ще на цих людях лежить відповідальність комунікації з працівниками компаній, адже зазвичай не можуть залишатись «фріками» за кадром на відміну від більшості програмістів.
Про особливості такої роботи розповів тернопільський системний адміністратор Павло Лящинський.
– Ким Ви мріяли стати в дитинстві?
– Багато ким, але пам’ятаю дві основні професії. Коли всі хотіли стати космонавтами, я хотів бути священиком, і думав про це цілком серйозно. Але тепер розумію, що священик з мене був би, м’яко кажучи, не дуже, хоча храм відвідую регулярно. Потім, коли моя мама здобула другу спеціальність і стала вчителем історії, мене теж це зацікавило. Але з часом тяга до цього зникла. І ось в старших класах я вирішив, що хочу мати справу з комп’ютерами.
– Чому обрали цю професію?
– Професію обирав з огляду на перспективу майбутнього працевлаштування. Пам’ятаю цей час, коли всі здавали ЗНО, подавали документи у виші. Потім треба було сидіти цілими днями і моніторити рейтингові списки. Було важко. Тому хочу сказати велике дякую своїй мамі, яка в той час переживала за наш з братом успішний вступ більше, ніж ми самі.
– Як реалізовуєтесь в даній сфері?
– В сфері ІТ реалізувався системним адміністратором, а за дипломом я інженер-системотехнік. Основні завдання полягають в підтримці працездатності сервера та його обслуговування. Крім того, займаюся обслуговуванням сайту, який розміщений на сервері.
– Що називаєте своїми найбільшими досягненнями?
– Думаю, багато ще попереду. Але пишаюся тим, що закінчив університет з червоним дипломом, кілька разів їздив з братом на Всеукраїнські конкурси наукових робіт у Вінницю, де ми отримали дипломи за 2-ге місце, в Одесу на змагання «Roborace». У цьому велика заслуга мого брата Петра, який завжди допомагав мені з навчанням, коли я чогось не розумів. До речі, він працює веб-розробником.
– Наскільки перспективна професія сисадміна в Україні? Які види діяльності можна обрати?
– Ця професія перспективна у всьому світі. Зараз на будь-якому підприємстві потрібна людина, яка щось розуміє в комп’ютерній техніці і мережах. Видів діяльності в ІТ дуже багато. Можна бути ким завгодно: програмістом, веб-дизайнером, тестувальником програмного забезпеченння, інженером з робототехніки, адміністратором комп’ютерних систем і мереж. І це ще не все. ІТ – це та сфера, в якій дуже широкий спектр спеціальностей.
– Які плани на майбутнє у професійній кар’єрі?
– Спочатку хочу вступити і, згодом, закінчити магістратуру по своїй спеціальності, щоб отримати весь торт, а не тільки його шматок у вигляді бакалаврату. Опісля планую і надалі розвиватись у сфері ІТ. А там буде видно, не хочу розкривати всі карти.
– Що порадите тим, хто хоче обрати професію системного адміністратора?
– Вчіться в школі – особливо математику і фізику; займайтесь самоосвітою – різні курси і тренінги, навіть в YouTube, якщо це допомагає вам розвиватися в ІТ; будьте наполегливими та стресостійкими.
– Що найскладніше в цій роботі?
– Бувають такі завдання, які потребують швидкої реакції. На мою думку, це найскладніше. Хоча в мене проблем з тим майже ніколи не було. Тут я більше маю на увазі відчуття, які ти отримуєш при виконанні такого завдання. Тобто розумієш, що його потрібно виконати якнайшвидше, і це все на тебе тисне, отримуєш стрес. Це, до якоїсь міри, як в крутих фільмах про хакерів, які мають зупинити вибух бомби, і, при цьому, їм приставляють пістолет до голови. Але для тих, хто любить адреналін, я думаю, це буде навіть приємно. Якщо ти фанат своєї справи, то ти будеш отримувати задоволення від своєї роботи, незалежно від поставлених завдань.
– Що обов’язково потрібно вміти?
– Обов’язково треба вміти включати комп’ютер і мати бажання вчитися. Всього іншого навчать у навчальному закладі. У мене під час навчання на 1-му курсі були такі одногрупники, які в тому всьому нічого не розуміли. Але на 4-му курсі вони досягли непоганих результатів у веб-дизайні, схемотехніці. Просто вони хотіли вчитися, та й викладачі на моєму факультеті – професіонали своєї справи.
– Які переваги такої роботи?
– Основною перевагою, як на мене, є постійна потреба в розвитку, бо світ не стоїть на місці (згадайте про Tesla в космосі). Також в моїй роботі дуже великою перевагою є колектив, який просто шикарний.
– Чи можна йти на це дівчатам?
– Скажу від себе і від всіх моїх хлопців-одногрупників: безумовно так. Із всієї моєї великої групи, там було всього лише 4 дівчини. Та й взагалі, мій ФКІТ ТНЕУ не дуже був переповнений дівчатами. Це, напевно, починаючи з 2016 року концентрація дівчат в нас на факультеті збільшилась, і ми хлопці, як істинні джентльмени, були цьому дуже раді. Дівчата, не бійтеся ІТ. Знаю дівчат, які досягли великого успіху у цій сфері.
Фото з архіву Павла Лящинського