Орест Сарматський

Мер Тернополя аргументовано відповів Послу Ізраїлю в Україні

00083645_n1-696x522 (Copy)

Міський голова Тернополя Сергій Надал, коментуючи незадоволення Посла Ізраїлю в Україні рішенням про присвоєння імені Романа Шухевича тернопільському стадіону, сказав, що дипломат став заручником «радянської історіографії».

Про це Сергій Надал написав на своїй сторінці у Facebook.

- Свобода народам! Свобода людині!» - це ключове гасло боротьби українських повстанців. Українська Повстанська Армія та її головнокомандувач Роман Шухевич воювали не лише за свободу українського народу, а й за свободу інших поневолених та пригноблених народів нацистським та комуністичним режимами. І євреї тих часів це добре розуміли. Тому приєднувалися до УПА, допомагали та підтримували повстанців, - пише міський голова Тернополя.

Також він зазначає, що хоче повідомити пану послу та іншим людям, котрі стали заручниками «радянської історіографії», конкретні факти, які документально зафіксовані.

За його словами, в Українській Повстанській Армії воювали представники різних народів. Історії відомі факти, коли євреї були серед лідерів українських повстанців.

- Зокрема, це – Лейба-Іцик Добровський, відданий працівник політичного відділу УПА, Лазар та Мойсей Орєхови-Штейни, які були українськими повстанцями і входили до почоту відомого курінного «Кори». Вчені дискутують про єврейське походження одного з лідерів ОУН Лева Ребета. Але незважаючи на його походження, саме він був ідеологом мирного співіснування націй, - нагадує Сергій Надал.

Щодо самого Романа Шухевича, то керівник Тернополя наводить факти про те, що з вересня 1942 по лютий 1943 родина Романа Шухевича переховувала в своєму будинку від переслідування нацистами сусідську єврейську дівчинку Ірину Райхенберг. Роман Шухевич, використовуючи свої можливості, допоміг з виготовленням для дівчинки нових документів на ім'я українки Ірини Рижко.

Після арешту дружини Романа Наталії Шухевич в 1943 році Гестапо Роману Шухевичу вдалося переправити дівчинку в сирітський притулок при жіночому греко-католицькому монастирі Василіанок в Пилипові, поблизу містечка Куликів, що за 30 кілометрів від Львова, де Ірина і перебувала до кінця війни, переживши німецьку окупацію і Голокост.

Загалом за даними Гестапо, представники ОУН і УПА неодноразово допомагали переховуватися євреям і виготовляли для них документи. Тобто, була налагоджена працююча система українських повстанців з порятунку євреїв. Тому десятки українських націоналістів стали «Праведниками світу». Це також підтверджують радянські документи і навіть документи держави Ізраїль.

- Радянську пропаганду взяла на озброєння сучасна Росія. Відкриті архіви КДБ УРСР переконають пана посла в моїй правоті. Він, як і багато інших, відкриє для себе чимало нового про діяльність Романа Шухевича та Української Повстанської Армії – армії воюючої України. Ми можемо дискутувати, але рішення міської ради Тернополя про присвоєння міському стадіону імені Романа Шухевича не буде скасовано. Кожна країна шанує своїх героїв. Без цього нація не має майбутнього, - додає Сергій Надал.

Як повідомляв «Терен», 5 березня 2021 року сесія Тернопільської міської ради прийняла рішення про присвоєння міському стадіону імені головного командувача Української повстанської армії Романа Шухевича.

Згодом Посол Ізраїлю в Україні засудив присвоєння стадіону у Тернополі імені Шухевича.

- Збереження національної пам'яті українського народу залишається одним з пріоритетів державної політики України, і дискусії у цій сфері мають проходити на рівні істориків. Натомість дипломатам слід працювати над зміцненням відносин дружби і взаємної поваги між народами, а не навпаки, - такий коментар зробив сьогодні у Twitter речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко, реагуючи на заяву посла Ізраїлю Джоеля Ліона з вимогою скасувати рішення про перейменування тернопільського стадіону на честь Романа Шухевича.

Фото ілюстративне

Вибір читачів за тиждень

Відео