На ділянці Збруча біля Скали-Подільської – проблеми
Біля селища Скала-Подільська Борщівського району, де протікає річка Збруч, взялися споруджувати міні-ГЕС. Для цього перекрили корінне русло річки, що відразу вплинуло на навколишню екосистему.
На негативні наслідки втручання людей у природне середовище звертає увагу вчитель географії Скала-Подільської ЗОШ І-ІІІ ст. Олександр Дубчак. Він оприлюднив відкритий лист до депутатів селищної ради.
Ось текст листа.
«Природа є цілісним організмом, тому зі зміною одного компонента природи,- змінюються і всі інші. Чи будуть ці зміни на користь природі та людині? Адже необдумане втручання в природу може привести до невиправданих втрат та несподіваних наслідків. Річка є складною і вразливою екосистемою, тому кожний раз, коли ми хочемо змінити її гідрологічний режим, потрібно звертатися до спеціалістів - екологів, щоб вони спрогнозували зміни.
На відеоролику та фотографіях ми бачимо вже проведені будівельні роботи на річці Збруч в районі колишнього млина. Повністю перекрито корінне русло річки залізобетонними панелями і частково перекрито обхідне річище, внаслідок чого рівень води підняли приблизно на 50 см. Цими діями направляють більший потік води на турбіну збудованої міні-ГЕС. Зменшення енергетичної залежності України є позитивним моментом. Але знову це здійснюється за рахунок природи і в час екологічної кризи.
Збруч просить порятунку, адже негативних моментів значно більше:
а) місцями вода вийшла на заплаву річки;
б) підвищився рівень грунтових вод і внаслідок цього на городах ускладнюється обробіток грунту та вирощування культурних рослин;
в) на відрізку Збруча навпроти Скали зменшилась швидкість
течії річки і відбувається більш швидке замулювання русла;
г) заростання річки водоростями;
д) більш негативними будуть наслідки повеней;
е) риба тепер не зможе під час нересту підніматися проти течії, як це було раніше, внаслідок чого відбудеться зменшення рибних багатств Збруча;
є) зарегульованість річки призведе до втрати природної
здатності річки до самоочищення і самовідтворення.
Дорогі наші скаличани! Ми повинні разом пильнувати стан довкілля, інакше, знищивши його, - загинемо й самі. Пам"ятаймо про це! Природа вже волає про порятунок!».
Джерело: skala-podilska.at.ua