![](/uploads/media/19/c1/19c161d31208bea83979a9f530302d86_orig_thumb.jpg)
5 вересня в історії Тернопільщини
![5](/uploads/media/b1/b4/b1b4a3e5f5f006c46797e634db3fd8c2_orig.jpg)
Цього дня народилися:
Базар Антін (1898, с. Настасів, нині Тернопільского району – 09. 11. 1968, м. Торонто, Канада) – ветеринар, громадський діяч.
Белошицький Руслан (1979, м. Тернопіль) - керівник Управління забезпечення реалізації повноважень у Тернопільській області.
![белошицький](/uploads/media/5f/ac/5fac41afbeeddedae2f2b49f03b96b5b_orig.jpg)
Береза Володимир (1895, м. Бучач – Соловецькі острови, нині РФ) – військовик. 1914-1419 – старшина Легіону УСС та УГА. Загинув в ув’язненні.
Бучинський Йосип (1891, с. Застав’є, нині Тернопільського району - рік і місце смерті невідомі) – релігійний і культурно-просвітній діяч. 1940 року заарештований та розстріляний органами НКВС
![бучинський](/uploads/media/ae/9c/ae9c1c3864f0dc6658136910c957a850_orig.jpg)
Каліщук Наталія (1960, м. Тернопіль) – інженер, громадська діячка, меценат. Автор публікацій у фахових виданнях.
Колодій Франц (1897, с. Нова і Стара Могильниці Теребовлянського району – 29. 04.1985, м. Джерсі-Сіті, США – кооператор, політичний і громадський діяч. Воював в УГА.
Кравець Олег (1955, с. Устечко Заліщицького району) – економіст, правник, громадський діяч
![кравець](/uploads/media/e0/60/e0600d429yz5ed03a3727cacfdc5f900_orig.jpg)
Куца Ольга (1953, с. Стриганці Бережанського району) – вчений у галузі літературознавства. Доктор філологічних наук (1997), професор (2002). Автор низки наукових праць із драгоманознавства, франкознавства, шевченкознавства
![куца](/uploads/media/2a/0d/2a0db86db83b86f411e8eeb49c4930bd_orig.jpg)
Николай (в миру – Грох Іван Михайлович; 05. 09. 1954, с. Галич, нині Підгаєцького району) – релігійний діяч.
![Николай_(Грох)_в_Парке_славы](/uploads/media/0f/57/0f579e8a6124d703f426b6cayz2yz0cf_orig.jpg)
Сливка Павло (1949, с. Клебанівка Підволочиського району) – педагог, музейник, історик, краєзнавець, громадсько-політичний діяч. Автор публікацій на історичні, краєзнавчі, релігійно-церковні і суспільно-політичні теми у ЗМІ, збірниках.
![сливка](/uploads/media/34/8c/348c13802dcaab30803915b50caf1518_orig.jpg)
Шкарупа Інга (1981, м. Тернопіль) – спортсменка (спортивна гімнастика). Майстер спорту міжнародного класу (1997).
![шкарупа](/uploads/media/84/45/8445867df34a1d3835ca5f65yzbcdd32_orig.jpg)
Шмигановська Ірина (05. 09. 1967, смт. Гусятин) – спортсменка (біатлон). Майстер спорту СРСР (1988)
![шмигановська](/uploads/media/13/46/1346f2679e3777fd35aa0ac1d5f42dc8_orig.jpg)
Шпинда Марія (1959, с. Піщане Зборівського району) – господарник
![шпинда](/uploads/media/13/48/134880be1e069fyz4d71778c02b78786_orig.jpg)
Цей день в історії Тернопілля:
1648 – жителі Деренівки, разом із мешканцями сіл Довге, Янів (нині с. Долина), Хоростків штурмували замок у Будзанові, спалили двір пана Замяховського, а також костел в Янові та маєток Блажевського.
1921 – у Бережанах відбувся суд над дев’ятьма патріотами зі села – Кирилом Крисою і його товаришами за те, що під час українсько-польської війни розброїли у Золотій Слободі польську поліцію, а декілька поліцаїв передали українській військовій команді.
1946 – зіткнення ОУН з МВС у селі Бабинці Борщівського району Тернопільської області (загинув кущовий пропагандист Михайло Гуска-Тополя)
1993 – із с. Залужжя на цвинтар у с. Поручин Бережанського району перенесено останки трьох вояків УПА, у т. ч. повстанського лікаря, сотника УПА Яромира Олесницького.
1999 – на місцевому цвинтарі у с. Ланівці Борщівського району перезахоронено двох вояків УПА (псевда «Чорноморець» і «Смик»).
2004 – створена громадська обласна організація “Захист Дітей Війни”.
2014 – під час війни на сході України (АТО), потрапивши у засідку російського спецназу, загинув уродженець Білозірки Андрій Юркевич («Грізлі»; 1982 р. н.).
2014 – під час війни на сході України (АТО) загинув уродженець села Кам’янки Іван Воробель (1981 р. н.).
![1386443240_den-blagodiynosti](/uploads/media/75/7d/757da65013142eb7c80b5722ebc40b81_orig.jpg)
Міжнародне співтовариство на рівні Генеральної Асамблеї ООН глибоко стурбоване тим фактом, що злидні як і раніше зберігаються практично у всіх державах світу. Це стосується насамперед країн, що розвиваються, але часто створюється враження, що подібні явища не залежать ні від рівня економічного, культурного чи соціального розвитку. Деякі сміливі заяви з приводу того, що сучасне суспільство цілком здатне подолати, в перебігу найближчих 15-20-ти років, то негативне явище, яке мається на увазі під поняттям злиднів, коли хтось живе за межею бідності, багатьом здаються наївними висловлюваннями.
Злидні супроводжують нас з незапам’ятних часів і можуть бути обумовлені різноманітними причинами і обставинами, залежними і абсолютно незалежними від людини. Вони схожі на якесь випробування і нашу, на жаль, іноді гідну спадщину. Вони небезпечні і непередбачувані. Вони уособлюють собою щось жахливе і зовсім не бажане. Єдина ефективна зброя проти них - це благодійність. У сучасному розумінні благодійність не сильно відрізняється від тих понять і принципів, які були притаманні цьому явищу протягом всієї історії нашого людства. Творити благі і добрі безкорисливі справи, милосердя чинити тим, хто потребує цього особливо, завжди було гідним і шанованим заняттям.
Ідея внести «День благодійності» в офіційний державний або міжнародний календар, не нова. Приміром, 13-го грудня 2007-го року Президентом України, згідно до Указу № 1220/2007, другу неділю грудня було зроблено офіційним днем, присвяченим благодійності на державному рівні. Офіційний «Міжнародний день благодійності» був затверджений дещо пізніше, 17-го грудня 2012-го року на 58-му пленарному засіданні Генеральної Асамблеї ООН, що відображено у відповідній резолюції № 67/105 і відзначається 5-го вересня. Той факт, що сучасне співтовариство усвідомило необхідність і цінність благодійності в процесах розвитку і зміцнення нормальних людських взаємин, радує і безперечно є дуже позитивним зрушенням в офіційній міжнародній політиці.
Іменини сьогодні святкують Арсен, Юрій, Єлизавета, Флор.