Від борщівських візерунків тьохкає серце. Розмова із тернопільською майстринею
Тернополянка Тетяна Цісар любить різноманітну творчість, ось зараз, приміром, розмальовує різдвяну шопку, а крім того, до смаку гачкувати, в’язати спицями, вишивати, плести макраме, найновіше захоплення, котрому близько двох років — бісероплетіння. Каже подобається сам процес творення — він заспокоює та розслабляє. А крім того, бісер можна використовувати і для виготовлення прикрас, і для оздоби одягу.
Цей вид рукоділля подобався давно, а ось спробувала його радше випадково, коли побачила, як співробітниця працює над виробом із бісеру.
— Прикраси з бісеру подобаються тим, що вони є одним із символів української культури, навіть попри те, що ми не знаємо, де й коли точно виникла ця техніка, а для рукотворів використовуємо чеський бісер. Все ж традиція прикрашання себе та виробів бісером настільки давно в українській культурі, що асоціюється з нею так само, як вишиванка, — розповідає пані Тетяна.
До речі, найчастіше співрозмовниця виготовляє традиційні українські прикраси — силянки та ґердани, для них обирає рослинні візерунки, засновані на давніх взірцях, каже, сучасні орнаменти, хоч і мають ефектний вигляд, подобаються значно менше. Серед фаворитів — малюнки, характерні для борщівських сорочок із декоративними, дещо гіперболізованими квітами. Добре, що на силянку чи гердан можна перенести чи не будь-який візерунок із вишивки — одному хрестику відповідає одна бісеринка. До речі, саме ґердани із борщівським візерунком замовляють найчастіше. Тетяна Цісар пригадує, як її знайома, котра тривалий час жила за кордоном, побачивши цю прикрасу, сказала, що їй аж серце тьохнуло.
— Мені цей візерунок теж подобається чи не найбільше, проте для себе такий ґердан ще не зробила, — усміхається співрозмовниця. — Я люблю носити прикраси, і свої теж. Мої улюблені — багато ниток із бісером різного розміру та камінцями. Оскільки сама їх виготовляю, тож маю такі, котрі пасують до всього одягу. Радію, коли вдягаю їх, адже створила таку красу.
Крім прикрас, майстриня любить вишивати бісером. Першим виробом стала накидка на пасхальний кошик, відтак взялась за картини бісером. А ще Тетяна Цісар прикрашає бісером одяг та аксесуари. Найскладнішим завданням стала оздоблена квітковим візерунком сумочка — її основа була тверда, тож під час вишивання голка вигиналась і працювати із нею було незручно.
Співрозмовниця каже, що проблеми в догляді за речами, оздобленими бісером, не виникає. Головне використовувати чеський бісер найвищої якості, бо він не втрачає кольору та блиску. Нитка для вишивання, коли її надійно зафіксувати, міцна та витривала. Такі вироби практичні, єдине — можуть бути тяжкими, приміром, сорочка, повністю вишита бісером, може важити близько трьох кілограмів.
Інна Віконська
Фото надані Тетяною Цісар