24 Вересня 2020, Четвер

Погода у Тернополі 25 вересня

Тернопіль і надалі залишають «червоним»

Із одеського будівельника перетворився на тернопільського агронома представник політичної сили «За майбутнє»

Спроба №2: якщо гроші не розділять, вибори на Тернопільщині можуть не відбутися (відео)

Тернопільщина – третя в Україні за результатами ЗНО

Труш отримав із Києва аргумент у «тяганині» з Тернопільською облрадою

У Молодіжній міській раді Тернополя з’явився перший асоційований член

Чому екоінспекція «трусила» Тернопільський центральний ринок

Голова Тернопільської ОДА закликав провести вихідні небанально

Представник Австралії, Нової Зеландії та Океанії зацікавився замком на Тернопільщині

Прогулянки Тернополем. Заґратовано

Медики з Тернополя вибороли друге місце на міжнародному чемпіонаті

Іноземцю, який порушив ПДР у Тернополі, загрожує депортація з країни

Вчитель фізкультури з Тернопільщини увійшов у список кращих в Україні (фото)

На Тернопільщині зник пенсіонер: поліцейські розшукують чоловіка (Відео)

Чортківська гімназія ім. М.Шашкевича очолила рейтинг шкіл Тернопільської області

Вже цих вихідних буде відновлено рух транспорту на відремонтованій ділянці дороги М-19

Чортків та Фонд енергоефективності підписали меморандум про співпрацю

На Тернопільщині ув’язненій жінці намагались передати невідомі таблетки

Сергій Добалюк з перших днів пандемії підтримував медиків

На теренах Тернопільської області знову виявили кілька застарілих боєприпасів

Курка знесла зелене яйце з візерунками (Агроновини)

Поки жителька Тернопільщини розмовляла по телефону, її заощадження «йшли» у руки шахраїв

Прапор України з соломи, зроблений на Чортківщині, потрапив до Книги рекордів України

Місто на Тернопільщині позбувається того, з чим тут жили десятки років

До кінця року Лановецька ОТГ засяє (фото)

Мандрівки Тернопільщиною. Двері у неоготику (фоторепортаж)

Для учнів спортивних класів Чортківської школи-інтернату заняття у басейні стали безкоштовними

За добу – плюс 260 хворих на COVID-19

Володимир Чугаєвський: «Замало хотіти змін, треба докладати зусиль і змінювати»

Помер тернопільський професор, автор понад 40 наукових праць

24 вересня в історії Тернопільщини

23 Вересня 2020, Середа

Погода в Тернополі 24 вересня

У команді «За майбутнє» є спеціалісти із досвідом роботи за кордоном

Мандрівки Тернопільщиною. Неоготичні деталі костелів (фото)

Тернопіль: жінки, які люблять життя, носять капелюшки (фоторепортаж)

У Тернополі знову перекриють рух на вулиці 15 Квітня

Тернопіль має на кого рівнятися (фото)

Тернопільщину лихоманить: Труш не прийшов на сесію, депутатів це обурило (фото, відео)

Вчора на Тернопільщині було аж 10 пожеж

Мандрівки Тернопільщиною. Ґратки на вікнах костелів і палаців

Французи роблять з грибів альтернативу пестицидам (Агроновини)

Народний депутат від Тернопільщини захворів на COVID-19

Екологи з’ясували попередню причину масової загибелі риби у водоймі на Тернопільщині (фото)

У Тернополі затоплює набережну ставу (фотофакт)

На старовинному цвинтарі у Кременці відреставрували найбільший надгробок (фото, відео)

На Львівщині в аварії загинув житель Тернопільщини

Правоохоронці встановили особу підозрюваного у вбивстві тернопільської вчительки (фото, відео)

У Тернополі назвали локацію, де буде новий бювет

Завдяки камерам відеоспостереження у Чорткові спіймали банду шахраїв, яка діяла по всій Західній Україні

Баран Руслан (1958, с. Великі Кусківці Лановецького району) – вчений-економіст, менеджер-фахівець летовищної справи, правник, краєзнавець, видавець, громадський діяч.  Автор понад 60 наукових праць і навчальних посібників, статей у фахових збірниках, Тернопільському Енциклопедичному словнику.

баран

Бемко Володимир (1889, містечко Козова — 15. 08. 1965, м. Нью-Йорк, США) — правник, військовик, громадський діяч.

бемко

Володимир (в миру — Дідович Володимир Микитович; 1922, с. Матвіївці, нині Шумського району — 20. 01. 1990, м. Мюнхен, Німеччина, похов. у м. Бавнд-Брук, США) —  релігійний діяч. Воював в УПА. Студіював теологію у Польщі.

Косар Михайло (1895, с. Купчинці, нині Козівського району — 01. 10. 1972, смт Козова) — громадський діяч. Воював в УСС.

Монастирський Зеновій (1919, с. Киданів, нині Бучацького району — 1992, там само) —  релігійний діяч.

монастирський

Осінчук Михайло (1890, с. Голошинці, нині Підволочиського району — 13. 02. 1969, м. Нью-Йорк, США) — художник. Автор портретів митрополита А. Шептицького, кардинала Й. Сліпого, князя Ярослава Осмомисла; дереворитів, екслібрисів, ілюстрацій до книжок

осінчук

Похилий Олександр (1983, м. Тернопіль) – колишній голова Тернопільської РДА.

похилий

Ратгаус Кароль (Rathaus Karol; 1895, м. Тернопіль —  21. 11. 1954, м. Нью-Йорк, США) — польський композитор, піаніст, педагог.

ратхауз

Сороколіт Іван (1977, смт Гусятин) – екс-депутат Тернопільської міської ради, громадський діяч.

сороколіт

Чопек Анна (1912, смт. Козова – 17.01.2010, м. Лос-Аламос (США)) – правник, адвокат. Громадянка США (1926). Автор спогадів та публікацій із правничої  проблематики.

Цей день в історії Тернопілля:

1777 – у парафіяльній церкві с.Кулаківці Заліщицького району засяяла дивним світлом ікона Богородиці. Через деякий час по обличчю Пресвятої Богородиці покотилися рясні сльози. Таке незвичайне явище відбувалося з деякими перервами протягом трьох тижнів у присутності великого числа прихожан. Після короткої перерви сльози на обличчі Пресвятої Богородиці відновилися і тривали безперервно ще протягом 26 днів. 5 серпня 1779 р. за результатами роботи Духовної комісії Львівський, Галицький і Кам’янець-Подільський єпископ Лев (Шептицький) проголосив цю ікону чудотворною. Історія цієї реліквії така. Її написав у 1764 р. маляр Андрій із Вовківців над Дністром на замовлення мешканця с. Кулаківці Миколи Балабанюка. Селянин подарував її парафіяльній церкві. За рішенням церковної влади цей образ Пресвятої Богородиці на початку ХІХ ст. урочисто перенесли із дерев’яної церкви с.Кулаківці до нової мурованої церкви с. Городок, де вона знаходиться до сьогодні. Кулаківцівсько-Городоцька чудотворна ікона Пресвятої Богородиці прославилася численними чудами.

1848 – з невідомих причин храм в с. Устечко Кременецького району згорів.

До 16 вересня 1872 року через епідемію холери відкладено початок навчання в Тернопільській гімназії.

1901 – вища реальна школа отримує своє приміщення на вул.Стрілецькій в Тернополі.

1906 – Апостольська Столиця за понтифікату Папи Римського Пія Х видала Декрет, відповідно до якого ікону Кулаківцівсько-Городоцької Божої Матері було короновано, а церкві Архистратига Михаїла в с.Городок Заліщицького району, надано відпуст на Різдво Пресвятої Богородиці. Про це свідчать дари-воти, які прикрашають ікону.

1916 – на Диких Ланах на Бережанщині росіяни атакували турецький полк, але ситуацію виправили січові стрільці, відкинувши загарбників до річки Золотої Липи.

1931 – у Тернополі монастирська церква Успення Пресвятої Богородиці переходить в руки отців редемптористів.

1941  –  У дистрикті Галичина завершилося проведення адміністративної реформи, в результаті якої територія Львівської, Дрогобицької, Тернопільської та Станіславської областей були поділені на повіти (крайзе) та староства (крайзгауптманшафтен).

1944 – на основі Постанови Раднаркому СРСР №1114 відновила свою роботу Тернопільська обласна бібліотека. Перебувала у м.Чорткові, яке на той час виконувало функції обласного центру, оскільки Тернопіль було вщент зруйновано.

1945 – під час більшовицької облави в селі Бурканів Теребовлянського району вбили двох чоловіків.

1947  – біля села Річиця Томашів Любінського повіту схоплений у криївці, куди кинули гранату зі снодійним газом, референт Служби Безпеки ОУН на Закерзонні, уродженець с.Криве Козівського району Петро Федорів, ( «Дальнич», «П’єр»). Сидів у Мокотовській тюрмі у Варшаві. Не пішов на співпрацю зі слідством і відмовився просити помилування. Страчений 11 квітня 1950р. Петру Федоріву («Дальничу») в рідному селі Криве на Тернопіллі споруджено пам’ятник.

1961 – Повідомлялося, що відбувся пленум Тернопільського обкому КП України, на якому першим секретарем обкому обрано Г.Шевчука.

1991 – почала роботу в телеефірі студія «ТV — 4» — товариство з обмеженою відповідальністю, регіональна мережева недержавна телекомпанія.

mizhnarodnyy_den_ohorony_ozonovogo_sharu

16 вересня вважається Міжнародним днем охорони озонового шару. Це свято, яке звертає увагу всіх людей на одну з найважливіших глобальних проблем людства. З’явилося свято в 1994 році завдяки відповідним рішенням Генеральної Асамблеї ООН, яка таким чином увічнила в пам’яті людей підписання в Монреалі протоколу, який стосується речовин, що руйнують озоновий шар атмосфери. Саме 16 вересня 1987 року країни-учасниці Монреальського з’їзду зобов’язалися обмежити виробництво таких речовин. Серед 36 країн, що підписали протокол, була і Україна. Важливість цього питання полягає в збереженні тонкого газового щита навколо Землі, який захищає всіх нас від згубної сонячної радіації.

Це свято має свій девіз, який звучить так: «Збережи небо: захисти себе і озоновий шар». У цих словах переданo все те значення озонового шару атмосфери, який має цінувати людина. Вчені вважають, що озоновий шар стрімко зменшується, а це загрожує нашій планеті зникненням всього живого. Зараз нерідко можна почути про відкриття нових «озонових дірок». Першу з них виявили в 80-х роках над Антарктидою.

den_pamyati_georgiya_gongadze

День пам’яті журналіста Георгія Гонгадзе

16 вересня журналісти у всіх регіонах України традиційно згадують Георгія Гонгадзе та інших журналістів, які загинули при виконанні своїх професійних обов’язків.

Іменини сьогодні святкують Василина, Петро, Домна, Юхим, Феоктист.