Тамара Коблик

5 жовтня в історії Тернопільщини

5

Цього дня народилися:

Алексевич Ярослав (1935, с. Курівці, нині Зборівського району - 7 січня 2019, Львів) — вчений-епідеміолог, мікробіолог, імунолог. Доктор медичних наук (1991). Автор наукових і навчально-методичних праць.

АЛЕКСЕВИЧ Ярослав Ілліч – Тернопільщина

Кінах Гліб-Григорій (1888, м. Збараж — 29. 01. 1980, м. Рим, Італія) — релігійний діяч, ієромонах, бібліограф.

Яків (в миру — Панчук Іван Дмитрович; 1931, с. Лосятин, нині Кременецького району — 16. 03.2004. м. Київ) — релігійний діяч. Архієпископ Тернопільський і Кременецький, єпископ Тернопільський і Бучацький, митрополит Луцько-Волинський.

Pasted into 5 жовтня в історії Тернопільщини
Pasted into 5 жовтня в історії Тернопільщини

Гончар Остап (1937, с. Мозолівка, нині Підгаєцького району) – педагог, художник.

Pasted into 5 жовтня в історії Тернопільщини
Pasted into 5 жовтня в історії Тернопільщини

Сисак Микола (1890, с. Джурин, нині Чортківського району –1950, м. Казань, нині РФ) – вчений у галузі медицини.

Шатківська Софія (1954, м. Почаїв Кременецького району) – художниця, майстер ужиткового мистецтва, гравер на чорному граніті, мистецтвознавець, педагог.

Pasted into 5 жовтня в історії Тернопільщини
Pasted into 5 жовтня в історії Тернопільщини

Шеліхевич Олександр (1984, м. Тернопіль) – спортсмен. Кандидат у майстри спорту зі спортивної аеробіки та гімнастики. Чемпіон Тернопільської області з кікбоксингу у ваг. категоріях (67, 70, 72 кг). Член збірної України з фрістайлу (1996).

Цей день в історії Тернопілля:

1672 - після підписання Бучацького мирного договору польський король Я. Собеський і Мухамед IV споживали воду з Королівського джерела у Бучачі.

1907 – велика пожежа сталася в с.Базаринці Збаразького району. На згадку про неї в селі встановлено «фігуру» з написом «Свята Покрова. В пам'ять пожежі у Базаринцях 5 жовтня 1907 року».

1919 - Протягом дня з Тернопільського повіту потрапили за ґрати 2 тисячі селян.

1930 - під час пацифікації в с. Августівка Козівського району польські улани знищили велику кількість кооперативного товару.

1933 – Леся Курбаса (вихованця Тернопільської гімназії, засновника «Тернопільський театральних вечорів») відсторонено від керівництва театром «Березіль».

1947 - зіткнення ОУН з МВС у селі Ковалівка Монастирського району Тернопільської області.

1954 - відкрито професійно-технічне училище № 25 м.Збаража для підготовки механізаторських кадрів, з плановим контингентом учнів 210 чоловік.

1989 - в с. Куряни Бережанського району у школі створено осередок Товариства української мови ім. Т. Шевченка.

2005 – вийшов перший номер тернопільської газети «Номер один».

2016 - вдома на Тернопільщині (с. Митниця Підволочиського району) від захворювання на рак помер Білінський Іван (позивний «Вано») — сержант, заступник командира взводу 6-ї аеромобільно-десантної роти 2-го аеромобільного батальйону 95-ї окремої аеромобільної бригади (Житомир).

Щорічно 5 жовтня в понад 100 країнах світу відзначається День вчителя, який був заснований в 1994 році як Всесвітній день вчителя (World Teaches 'Day).

Це професійне свято всіх вчителів, викладачів і працівників сфери освіти – день, у який відзначаються роль і заслуги вчителів у процесі якісної освіти на всіх рівнях, а також їхній неоціненний внесок у розвиток суспільства.

Історичною передумовою для заснування Дня вчителя стала Спеціальна міжурядова конференція про статус вчителів (Special Intergovernmental Conference on the Status of Teachers), яка відбулась 5 жовтня 1966 року в Парижі. У результаті представниками ЮНЕСКО та Міжнародної організації праці був підписаний документ «Рекомендації щодо статусу вчителів» (Recommendation concerning the Status of Teachers).

Всесвітній День вчителя

Іменини сьогодні святкують Петро, Феофан, Федір, Макар, Іон.

Вибір читачів за тиждень

Відео