![](/uploads/media/96/83/9683d0afa8d632b4ffe62bc4b94d5bc9_orig_thumb.jpg)
Як при свічках і ліхтариках тернопільські кондитерки продовжують творити креативні торти
Іноді завершувати роботу над оформленням торта доводиться посеред ночі, коли з'явилося світло. А потужні міксери та мікрохвильовки замінюють на звичайні ручні вінчики та “водяну баню”
![](/uploads/media/df/e2/dfe2546edf02fb41348e8077c3936eee_w1280.jpg)
Незважаючи на воєнний стан, повітряні тривоги та відключення світла, люди хочуть купувати одяг, пити смачну каву, купувати улюблений шоколад чи торт. Працювати у таких складних умовах непросто, але українці щоразу дивують своєю незламністю. Не відмовилися від улюбленої справи через блекаут і тернопільські кондитерки. Вони продовжують дивувати тортами, тістечками та кексами, працювати над якими іноді доводиться при свічках та ліхтариках або посеред ночі, коли з’явилося світло.
Терен продовжує цикл публікацій про роботу в умовах блекауту. Наступна історія - про місцевих кондитерок.
Вирівнювала торт в напівтемряві
Тернополянка Надія Кирилів вже понад три роки займається випічкою та оформленням тортів, кексів, панкейків. Пристосуватися до роботи в постійних умовах відключення світла було непросто, адже Надія ще й є мамою чотирьох дітей. І коли вдома з’являється світло, їй потрібно дуже багато встигнути. Але до всього можна пристосуватися, головне - мати велике бажання займатися улюбленою справою, каже кондитерка.
На початках було важко, адже ми ще не зовсім розуміли, як можна долати нові перешкоди. Я вагалася і не знала, чи продовжувати приймати таку ж кількість замовлень, чи зменшити їх. Але зараз звикла до нових умов роботи та навчилася з кожної ситуації знаходити вихід. Насправді більше вибивають з колії саме повітряні тривоги, адже діти в садку і я за них дуже хвилююсь. Але створюючи тортик, заспокоююся та релаксую. Мені ніколи не було легко, але я знаю, що можу зі всім справитися. Якщо ти бачиш ціль і хочеш йти до неї, то адаптовуєшся до всього, - каже Надія Кирилів.
Працювати, пристосовуючись до графіка відключень електроенергії, непросто. Тому Надія старається зробити максимум, коли є світло, й розподілити свій час так, щоб не підвести замовників й виконати роботу вчасно. Рятує в такій ситуації генератор.
Ми з чоловіком ще влітку придбали генератор, але використовуємо його лише в крайніх випадках, адже це дороге задоволення. Якщо мені потрібно увімкнути планетарний міксер чи блендер, то підключаємо до генератора лише ці присторої. Користуюсь ним 15-20 хвилин тоді, коли, до прикладу, потрібно терміново здати торт, а я ще не встигла чогось доробити, - говорить жінка.
Як каже Надія Кирилів, замовлень у час війни в неї побільшало. Тому під час блекаутів доводилось працювати навіть при свічках. Ціни на солодощі наразі не змінилися.
Була 5 ранку, а торт потрібно було здати на 8:00. Світла не було, на вулиці темрява, а чоловіка так раненько будити не хотілось, щоб він включив генератор. І я при свічках, з дуже слабеньким ліхтариком вирівнювала тортик. Не бачила практично нічого, та він вийшов дуже гарним, і замовниця була задоволена роботою, - пригадує кондитерка.
Надія Кирилів дякує захисникам і захисницям, завдяки яким може займатися улюбленою справою. Жінка донатить на ЗСУ та випікає смаколики нашим військовим. Нещодавно передала волонтерам кекси, які вони днями повезуть разом з іншою гуманітарною військовим у Бахмут.
Читайте також: Стрижуть при ліхтарях і не здаються: як тернопільські перукарні і барбершопи працюють в умовах блекауту.
Труднощі роблять нас сильнішими
Тернополянка Аліна Ярмакова вже понад два роки виготовляє на замовлення торти та різноманітні десерти. Справлятись з усіма завданнями в умовах відключення світла жінці допомагає самодисципліна та чітке планування процесів.
Після першого експрес-приготування торта за 3 години я зрозуміла, що ще не знаю всіх своїх талантів. Поки не спробуєш - завжди страшно, але це швидко минуло. Допомагає поділ процесів на ті, які можна виконати без світла і чергу процесів, які залежать від електроенергії, - розповідає кондитерка.
Як переконалася жінка, труднощі роблять нас сильнішими і професійнішими. Через вимкнення світла іноді трапляються й екстремальні ситуації, але завжди вдається знайти вихід.
Нещодавно вимкнули світло і я почала прикрашати торт вже при ліхтариках. І раптом розрядився ліхтарик, а я кажу: «О, знову вимкнули світло!», хоча його ще й не вмикали. Людина пристосовується до всього, - каже кондитерка.
Більшість замовників Аліни Ярмакової завчасно бронюють дати замовлення, саме тому вона вкрай рідко стикається з форс-мажорними ситуаціями, проте вони іноді теж трапляються.
Якщо таки було термінове замовлення, то доводилося і в 00.00 починати готувати, і в 3.00 прокидатися. Якщо немає світла, а треба використовувати міксер, то замінюю його на ручний вінчик - звісно, це довше, але що ж робити. А коли, приміром, нема можливості увімкнути мікрохвильову піч, розтоплюю шоколад на “водяній бані”, - ділиться досвідом Аліна Ярмакова.
Підіймати ціни на свої роботи найближчим часом кондитерка не планує.
Читайте також: «Ми мусимо триматися»: як тернопільські кав’ярні працюють в умовах блекауту.
Фото надали Надія Кирилів та Аліна Ярмакова