Нестерпний запах та змінений колір води: як влада планує ліквідовувати проблему з Тернопільським озером (фоторепортаж)
Вже кілька днів тернополяни скаржаться на змінений колір води, неприємний запах та засміченість у Тернопільському озері. З їхніх слів, у кількох точках, а саме біля Надставної церкви, «Маяка», пляжу «Циганка», спостерігається найбільше цвітіння та утворилась плівка невідомого походження. З цією проблемою журналістка «Терену» звернулася до заступника міського голови Леоніда Бицюри, який пояснив причину такого стану водойми та рішення, які плануються реалізувати найближчим часом.
[gallery order=«DESC» columns=«1» size=«full» ids=«296973,296974,296975»]- Основна біда Тернопільського озера полягає в тому, що воно не кислотне, а лужне. Відповідно, у ньому всі біологічні процеси дещо змінені. Це відбувається через потрапляння у воду відходів з фекальної каналізації, тобто аміаку, фосфатів, які є елементами багатьох хімічних речовин, та іншого сміття. Крім того водойма має низьку проточність: основне русло йде попри Загребелля і фактично в цій ділянці Надставна церква, де є найменша проточність, тому все, що потрапляє в озеро – одразу йде від верхнього до нижнього біфу, тому ця зона є найбільше забрудненою, - розповів Леонід Олексійович.
Він додав, що на початку озера вже є ознаки біологічного забруднення. Туди потрапляють фекальні стоки, добрива та хімікати із сільськогосподарських угідь, відходи з не каналізованих територій сіл Кутківці та Біла, а також нафтопродукти з заправок, автодоріг, мийок та підприємств Залізниці, що в сумі утворює погану ситуацію на місцевому водосховищі.
[gallery order=«DESC» columns=«1» size=«full» ids=«296976,296978»]За інформацією, раніше представники влади разом з експертами розробили етапи очищення озера. Загалом їх 5:
1 – дослідження водойми, вже розроблено карту глибин, де наявні проблемні точки.
2 – підвищення проточності озера, щоб було більше потрапляння кисню.
3 – облаштування очистки на каналізаціях та колекторах.
4 – доселення флори в озеро: спеціальних водоростей, які очищають воду.
5 – зарибнення водойми.- За 50 років озеро ніхто не чистив. Наразі ми цим займаємось. Ми прийняли рішення, які мають на меті ліквідувати проблему. Це реконструкція колекторів з боку парку Шевченка, адже, на жаль, туди потрапляє різний непотріб. Наше завдання – поставити на ливневих каналізаціях найпростішу очистку. Ми підготували проєкт реконструкції каналізації на Шевченка, де будуть вловлювачі і сміття, і нафтопродуктів. Ці роботи мають провести до кінця серпня. Також хочемо зробити модернізацію шлюзів, які розміщені поблизу «Маяка», відповідно до сучасних вимог. Їх буде 6 штук. Зараз триває обрахунок вартості робіт і до кінця року все має буде облаштовано, - зазначив Леонід Бицюра.
Окрім того одна з версій забруднення – місцевий пивзавод «Опілля». Днями Леонід Олексійович там побував та дійшов висновку, що деякі прохідні труби потрібно забетонувати.
[gallery order=«DESC» columns=«1» size=«full» ids=«296980,296981,296982»]- Вчора я там був, мені показали всі труби, якими вони технологічно витягали воду для охолодження свого обладнання і ми зараз плануємо забетонувати ці труби, щоб не було проходу і, щоб зняти питання з цією зоною, - зазначив чиновник.
Також днями експертами Регіонального офісу водних ресурсів у Тернопільській області було відібрано зразки води на шести ділянках озера. Частина результатів досліджень вже відомі. Найбільш токсичних речовин у водоймі не виявили.
Фото авторки